AMADOU & MARIAM AND BLIND BOYS OF ALABAMA (Mali / Spojené státy)

Detaily akce:

30. 3. 2022

Čas: 19:00 - 23:00
Místo konání: Divadlo Hybernia


AMADOU & MARIAM AND BLIND BOYS OF ALABAMA (Mali / Spojené státy)
Bamako to Birmingham
Jimmy Carter – zpěv, Eric McKinnie – zpěv, Julius Love – zpěv, Ben Moore – zpěv, JoeyWilliams – zpěv / kytara, AmadouBagayoko – zpěv / kytara, MariamDoumbia – zpěv, Samuel Dickey – bysová kytara, Yves Abady – bicí

Společný koncert amerických Blind Boys Of Alabama a malijského dua Amadou&Mariam láká na vizionářský výlet k africkým i americkým kořenům gospelu, blues a populární hudby. Cesta za čirým hudebním prožitkem se uskuteční 30. března 2022 v pražském divadle Hybernia.

„Vrátit americký gospel zpět k jeho africkým zdrojům a zároveň uchopit žánr zcela současně,“ tak zněla koncepce spolupráce dvou mimořádných muzikantských entit. Možná i proto, že všichni zpěváci jsou nevidomí, dohlédnou svým srdcem mnohem dál, až k samotné podstatě afroamerické muziky. Jak tvrdí samotní Blind Boys Of Alabama, co se týče feelingu, „není slepota žádným handicapem“. Spíše naopak.

Společný koncertní program, nazvaný Bamako To Birmingham podle domovských měst interpretů (Birminghamem je samozřejmě myšlen ten v Alabamě, USA), měl premiéru v létě 2019. Životné spojení gospelu s roztančeným afrobeatem, inspirovaným tzv. pouštním blues, okamžitě přesvědčilo publikum i odbornou kritiku. „Šlo o povzbuzující a zajímavé propojení, které je mnohem víc než jen chytře zabalenou nostalgií,“ referoval britský list TheGuardian. Stejně nadšeného přijetí se „dvojitý ansámbl“ dočkal na slovenském festivalu Pohoda.

„Zajiskřilo“ i mezi muzikanty samotnými. Po prvním turné a natočení propagačního singlu s písněmi From Bamako To Birmingham a TwoCultures, One Beat se rozešli s příslibem další spolupráce. Covid ji sice oddálil, ale nepřekazil a konečně se dočkáme i vystoupení v Praze.

Ačkoliv pocházejí ze dvou odlišných kulturních oblastí a vlastně i dvou odlišných časů, mají Blind Boys Of Alabama a Amadou&Mariam leccos společného. Krom bluesové a gospelové DNA třeba fakt, že zakládající členové Blind Boys Of Alabama se sešli v dětském věku koncem 30. let v pěveckém sboru Talladega Institute ForTheNegro Blind a jejich dnešní následníci ve skupině převzali jejich ideály. Budoucí spoluhráči i manželé Amadou a Mariam se zase v roce 1975 potkali na písčitém nádvoří Bamako InstituteForThe Blind.

Blind Boys Of Alabama se stali za osm dekád doslova americkou kulturní institucí. Ačkoliv neopustili gospel, dokázali mnohokrát překročit omezení žánrových hranic. Mají za sebou spolupráci s ikonami populární hudby, rocku, soulu či country jako Peter Gabriel, PhilCollins, BonnieRaitt, LouReed, SolomonBurke, Aaron Neville či Willie Nelson. Z deseti nominací šestkrát proměnili cenu Grammy. Na konto si připsali také čtvero výher v DoveAwards, udělovaných Gospelovou hudební asociací Spojených států, a byli uvedeni do Gospelové síně slávy. Účinkují ve filmech a od konce 40. let vyšlo pod hlavičkou Blind Boys Of Alabama na sedmdesát albových titulů.

Zpěvák a kytarista AmadouBagayoko (*1954) a zpěvačka MariamDoumbia (*1958) se jako „slepé duo z Mali“ prosadili v západní Africe už v 80. letech, kdy uspořádali řadu turné po Mali, Burkině Faso či Pobřeží slonoviny. Díky setkání se SteviemWonderem, kterého okamžitě okouzlili, se Amadou&Mariam začali brzy objevovat i na světových festivalech. K jejich nadnárodní popularitě přispělo album Dimanche à Bamako (2005), které produkoval populární francouzsko-španělský zpěvák a písničkář Manu Chao. Deska Welcome To Mali (2008), se kterou produkčně vypomohl DamonAlbarn z kapel Blur či Gorillaz, byla nominována na Grammy v kategorii Nejlepší titul world music.


nahrávám mapu....

AMADOU & MARIAM AND BLIND BOYS OF ALABAMA (Mali / Spojené státy)

Komentáře

rockandpop
Pro přístup k tomuto obsahu je potřeba mít jeden z našich plánů - Informace ZDE
Můžete vyzkoušet 30 dnů ZDARMA - REGISTRACE ZDARMA ZDE
Mám předplatné - přihlásit se