Česko bude na Eurovizi reprezentovat zpěvačka Aiko

Aiko

Zpěvačka Aiko uspěla v národním kole diváckého hlasování soutěže Eurovize, postoupila tak do mezinárodního semifinále jako reprezentantka Česka. V soutěži se představila se svou písní Pedestal. O vítězný titul se bude ucházet v květnu ve švédském Malmö sedmatřicet zástupců zemí Evropské vysílací unie.

Vlastním jménem Alena Shirmanova se narodila v Moskvě, vyrůstala v Česku a nyní se usadila v britském Brightonu. Do historie se Aiko zapsala jako první česká umělkyně, která ozdobila newyorské Times Square díky zapojení do celosvětové kampaně Spotify Equal, čímž zdůraznila svůj postoj na prosazování rovnosti v hudebním průmyslu.

V roce 2018 Aiko debutovala se stejnojmenným EP, o dva roky později vydala album Expiration Date, letos pak přinesla desku Fortune’s Child. Z posledního jmenovaného alba je právě skladba Pedestal, se kterou zpěvačka na Eurovizi bojuje o vítězství. Blízká je jí domácí i zahraniční scéna, vystupovala na festivalech Sziget, Sofar Sounds Budapest nebo Waves Vienna. V Česku koncertovala například na festivalu Rock for People nebo Metronome Prague.

Hlasování v národním kole Eurovize odstartovalo před týdnem živé vystoupení všech sedmi finalistů v pražském klubu ROXY, které v přímém přenosu nabídl program ČT a oficiální YouTube kanál soutěže. Vedle Aiko se letos o reprezentaci Česka na Eurovizi ucházelo dalších šest interpretů: Elly, Gianna Lei, Lenny, MYDY, Tom Sean a Tomas Robin.

První mezinárodní semifinále soutěže se bude konat 7. května ve švédském Malmö, druhé kolo semifinále je naplánováno na 9. května. V sobotu 11. května pak diváci během finále rozhodnou o výherci Eurovize. Kromě programu ČT a iVysílání nabídne národní kolo divákům také oficiální YouTube kanál Eurovision Song Contest.

Eurovize se koná každoročně od roku 1956, kromě covidového roku 2020, což z ní činí nejdéle trvající mezinárodní televizní hudební soutěž a jeden z nejdéle vysílaných televizních programů na světě. Jedná se také o nejsledovanější nesportovní televizní událost světa. Každoročně ji sleduje v průměru sto osmdesát milionů diváků. Alespoň jednou se jí zúčastnilo dvaapadesát zemí. Loňskou vítězkou se stala švédská zpěvačka Loreen, dívčí skupina Vesna hájící národní barvy skončila na desátém místě.

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

VESNA Míří do Liverpoolu

Dívčí skupina nás bude reprezentovat na Eurovizi Dívčí skupina Vesna bude reprezentovat Českou republiku na letošní Eurovizi. Rozhodlo o tom hlasování našich i zahraničních fanoušků v národním kole soutěže. To se odehrálo na přelomu února a března. Letošní Eurovizi hostí britský Liverpool. Zástupce naší země v soutěži vystoupí v prvním ze dvou semifinálových kol, v úterý 9. května. Finále se odehraje v sobotu 13. května.…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE