EDITORIÁL Leden 2023

Na pomoc diskriminovaným

Když pořadatelé fotbalového mistrovství světa v Kataru, šampionátu konajícího se loni na přelomu listopadu a prosince, sháněli nějakou světovou pěveckou hvězdu na slavnostní zahájení akce, se zlou se potázali. Uplatit se dal pouze člen jihokorejské popové kapely BTS Jung Kook, jenž zazpíval skladbu napsanou přímo pro fotbalovou show. Ostatní odmítli, a důvody byly vždy stejné. 

Podle listu The Guardian totiž v Kataru zemřelo šest a půl tisíce pracovníků z Indie, Pákistánu, Nepálu, Bangladéše a Srí Lanky od doby, kdy získal právo pořádat fotbalový šampionát. Katarská vláda sice uvedla, že ten počet je zavádějící, protože ne všechna úmrtí se týkala lidí pracujících na projektech souvisejících s mistrovstvím světa ve fotbale, i kdyby ale zemřel jenom jeden, pořád by to byla smrt ve jménu uspořádání akce, na kterou by asi bez těch dělníků z ciziny bohatá země organizačně neměla.  

Zpráva Amnesty International navíc pravila, že v Kataru funguje jakýsi druh moderního otroctví. Homosexualita je tam zákonem zakázaná, výrazně omezená jsou práva žen a svoboda slova. To, že se hudebníci sešikovali na obranu demokratických principů a nenechali se uplatit pohádkovými honoráři, jež by po mizerném covidovém období leckterému z nich pomohly, je chvályhodné. 

Vypadá to, že hudební svět se výrazněji a rázněji pouští do boje s mizérií, která na téhle planetě přetrvává. Po vpádu ruských vojsk na Ukrajinu jsou tak nějak více vidět a je sympatické, že například dlouho mlčící britští veteráni Pink Floyd vydali písničku, z jejíhož prodeje vytěžili nemalou částku, konkrétně půl milionu liber, na pomoc těm, kteří to v těžce zkoušené Ukrajině potřebují. A to, že ukrajinští umělci vystupují po celém světě, hovoří o své zemi, o zvěrstvech, jež tam páchá ruský zloduch, a dostávají honoráře na živobytí, je dobrá vizitka demokraticky smýšlejících kulturních lidí, kteří nemyslí jenom na sebe. 

Na konci loňského roku se do boje za práva menšin pustila i britská zpěvačka Melanie C, členka skupiny Spice Girls. Na silvestra měla vystoupit v polském horském středisku Zakopané. Dozvěděla se ale, že v Polsku porušují práva komunit, které podporuje, pročež se rozhodla nevystoupit. Vyjádřila zároveň přesvědčení, že se věci co nevidět změní a že bude moci přece jenom někdy přijet. Nespecifikovala, jakých obyvatel se diskriminace týká, její rozhodnutí ale podpořili členové polské LGBTQ+ komunity. 

Mnozí polští politici i zástupci státní televize, jež koncert pořádá, jsou v posledních letech kvůli diskriminaci sexuálních a dalších menšin terčem kritiky. To, že se proti jejich konání kdosi významný z hudební branže postavil a že se to stejné děje i jinde, dává naději, že někdy v budoucnu může být svět lepší a hlavně tolerantnější. 

Jaroslav Špulák 

Sponzorováno

Související články

MATĚJ HOMOLA Když nemám zrovna nápad na originální sochu, jdu a vyřezávám zvířata, to je pro mě škola

Když se řekne Wohnout, vybaví se hudebním fandům pravděpodobně tvář jejího nejvýraznějšího člena, zpěváka a kytaristy Matěje Homoly. Stejně jako jeho mladší bratr Honza se i Matěj zhlédl ve výtvarné tvorbě. V době lockdownu objevil souhrou okolností řezbářství a od té doby podle vlastních slov prakticky nepustil motorovou pilu z ruky. Na kontě má na tři stovky…

rockandpop

Pro přístup k tomuto obsahu je potřeba mít jeden z našich plánů – Informace ZDE

Můžete vyzkoušet 30 dnů ZDARMA – REGISTRACE ZDARMA ZDE

Mám předplatné – přihlásit se

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského…

rockandpop

Pro přístup k tomuto obsahu je potřeba mít jeden z našich plánů – Informace ZDE

Můžete vyzkoušet 30 dnů ZDARMA – REGISTRACE ZDARMA ZDE

Mám předplatné – přihlásit se

Komentáře

rockandpop
Pro přístup k tomuto obsahu je potřeba mít jeden z našich plánů - Informace ZDE
Můžete vyzkoušet 30 dnů ZDARMA - REGISTRACE ZDARMA ZDE
Mám předplatné - přihlásit se