Michal Bystrov – Michal Prokop – Ztráty a návraty (KNIHA)

Autor: Michal Bystrov
Kniha: Michal Prokop – Ztráty a návraty
Vydavatelství: Galén
Žánr: MEMOÁRY
Stran: 360
Autor recenze: ZDENĚK HEJDUK
Agilní nakladatelství Galén pokračuje v systematickém knižním přibližování osudů muzikantů a zpěváků, především těch rockových. Tentokrát padla volba na Michala Prokopa a formou je čistý rozhovor. V tradičně perfektně vypravené publikaci jednotlivé kapitoly uvozují názvy Prokopových písniček, krátké úryvky z jejich textů a také fotografie vztahující se k popisované protagonistově životní etapě. Vše, včetně pokládaných otázek, je barevně laděné do sympatické okrové barvy.
U Prokopa je samozřejmě okruh otázek a odpovědí daleko širší než u jiných muzikantů. Mapuje tradičně jak obvyklé dětství a dospívání se školní docházkou, tady plnou známých nejen hudebních jmen, tak kvůli muzice nedokončené vysokoškolské vzdělání těsně před odevzdáním diplomové práce. V knize je široká škála hudebních témat včetně setkání s básníkem Josefem Kainarem textujícím desku Město Er. Nerad Prokop vzpomíná na neveselou etapu svého působení v popu především coby pěvecký partner své pozdější svědkyně na svatbě Hany Zagorové, ale i ve sboru Karla Gotta.
Rockeři ocení podrobný vznik všech Prokopových nahrávek včetně popisu sestavování repertoáru a skládání muzikantů do studiových a poté alba živě prezentujících kapel. Řeč je také o protagonistově dobře známé politické kariéře i o působení v parlamentních lavicích a na ministerstvu kultury. To si většina lidí pamatuje, málokdo ale ví, že okolo Prokopa dvakrát hodně blízko kroužila funkce ministra kultury i ředitele České televize. K radosti fanoušků, a jak v závěru knihy přizná i jeho, se nakonec z politiky opět vrátil k muzice a zažil tak druhý comeback deskou Poprvé naposledy. Nechybí vylíčená moderátorská zkušenost nejdříve v méně známém pořadu Nic ve zlým na TV Prima, později pak už v převratných Krásných ztrátách na veřejnoprávní obrazovce, kde se v pěti stech dílech vystřídala tisícovka hostů včetně Václava Havla a Madeleine Albrightové.
Čtenář se v knize dozví nejen spoustu údajů, popisů setkání či příhod, přičemž téměř z každé stránky vyskakuje mnoho známých jmen. A neschází další informační nadstandard. V tomto případě je to Prokopův umělecký život nahlížený citacemi z periodik od roku 1968 až do současnosti, vzpomínky spoluhráčů a spolupracovníků i kompletní diskografie.
Jedinou výtkou, která ale vadí možná jen mně, je, že zpovídající zpovídanému vyká. Pravda, autor Michal Bystrov je o více než třicet let mladší než Michal Prokop, ale v rocku se na tohle příliš nehraje, čehož příkladem je novinář Ondřej Bezr, který v jím psaných memoárech tyká Vladimíru Mišíkovi i Luboši Andrštovi. Možná je to i tím, že Bystrov působí stále v novinách a časopisech, kde se tento úzus vyžaduje, nebo třeba opravdovou úctou. Každopádně když si na tento detail zvyknete, čeká vás perfektní, nejen čtenářský zážitek.