Michal Bystrov – Michal Prokop – Ztráty a návraty (KNIHA)

michal prokop ztraty a navraty

Autor: Michal Bystrov
Kniha: Michal Prokop – Ztráty a návraty
Vydavatelství: Galén
Žánr: MEMOÁRY
Stran: 360
Autor recenze: ZDENĚK HEJDUK

Agilní nakladatelství Galén pokračuje v systematickém knižním přibližování osudů muzikantů a zpěváků, především těch rockových. Tentokrát padla volba na Michala Prokopa a formou je čistý rozhovor. V tradičně perfektně vypravené publikaci jednotlivé kapitoly uvozují názvy Prokopových písniček, krátké úryvky z jejich textů a také fotografie vztahující se k popisované protagonistově životní etapě. Vše, včetně pokládaných otázek, je barevně laděné do sympatické okrové barvy. 

U Prokopa je samozřejmě okruh otázek a odpovědí daleko širší než u jiných muzikantů. Mapuje tradičně jak obvyklé dětství a dospívání se školní docházkou, tady plnou známých nejen hudebních jmen, tak kvůli muzice nedokončené vysokoškolské vzdělání těsně před odevzdáním diplomové práce. V knize je široká škála hudebních témat včetně setkání s básníkem Josefem Kainarem textujícím desku Město Er. Nerad Prokop vzpomíná na neveselou etapu svého působení v popu především coby pěvecký partner své pozdější svědkyně na svatbě Hany Zagorové, ale i ve sboru Karla Gotta. 

Rockeři ocení podrobný vznik všech Prokopových nahrávek včetně popisu sestavování repertoáru a skládání muzikantů do studiových a poté alba živě prezentujících kapel. Řeč je také o protagonistově dobře známé politické kariéře i o působení v parlamentních lavicích a na ministerstvu kultury. To si většina lidí pamatuje, málokdo ale ví, že okolo Prokopa dvakrát hodně blízko kroužila funkce ministra kultury i ředitele České televize. K radosti fanoušků, a jak v závěru knihy přizná i jeho, se nakonec z politiky opět vrátil k muzice a zažil tak druhý comeback deskou Poprvé naposledy. Nechybí vylíčená moderátorská zkušenost nejdříve v méně známém pořadu Nic ve zlým na TV Prima, později pak už v převratných Krásných ztrátách na veřejnoprávní obrazovce, kde se v pěti stech dílech vystřídala tisícovka hostů včetně Václava Havla a Madeleine Albrightové.  

Čtenář se v knize dozví nejen spoustu údajů, popisů setkání či příhod, přičemž téměř z každé stránky vyskakuje mnoho známých jmen. A neschází další informační nadstandard. V tomto případě je to Prokopův umělecký život nahlížený citacemi z periodik od roku 1968 až do současnosti, vzpomínky spoluhráčů a spolupracovníků i kompletní diskografie. 

Jedinou výtkou, která ale vadí možná jen mně, je, že zpovídající zpovídanému vyká. Pravda, autor Michal Bystrov je o více než třicet let mladší než Michal Prokop, ale v rocku se na tohle příliš nehraje, čehož příkladem je novinář Ondřej Bezr, který v jím psaných memoárech tyká Vladimíru Mišíkovi i Luboši Andrštovi. Možná je to i tím, že Bystrov působí stále v novinách a časopisech, kde se tento úzus vyžaduje, nebo třeba opravdovou úctou. Každopádně když si na tento detail zvyknete, čeká vás perfektní, nejen čtenářský zážitek. 

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE