Šanov 1 servírují na vinylu své nejvybranější Delikatesy!

sanov

Pokud bychom u tuzemského punku před rokem 1989 hledali nejzajímavější aspekt, byla by to bezesporu jeho osobitost. Pád železné opony v tom nicméně mnohé změnil a některé kapely časem zamířily do míst, z nichž si předtím pohrdavě utahovaly. Nové skupiny se zase často snažily co nejvíce přiblížit vzorům, které byly najednou zcela dosažitelné. A na vše mohly pohlížet modernější optikou. Mohykánů, kteří tvrdošíjně zůstali u toho, že punk je především vzdor a protest, tak ve výsledku nezbylo mnoho. Jedněmi z nich, určitě ale jsou severočeští Šanov 1, kteří vznikli již v roce 1987.

Tahle parta vždy měla nezpochybnitelný talent hýbat žlučí. Kdykoliv a komukoliv. V určitých obdobích své existence se sice vydávali experimentálnějšími cestami, nicméně v roce 2011 se v nové sestavě vrátili silnější, tvrdší a jedovatější než kdy dřív. Důkazem toho je našlapané album Delikatesy, které nyní vychází poprvé ve vinylové podobě.

Beznaděj – křičíme

základy rozbíjíme

nikomu nesloužíme – nevšímej si nás

Nepřehlédnutelným leaderem a majitelem toxicky jízlivého hlasu byl u teplických vždy Radek Šantrůček, který se zde pod pseudonymem Nikita Boy ujal nejen společensko-kritických komentářů zpoza mikrofonu, ale i baskytary. Vokály a hudebně mu na albu zdatně sekundují kytarista Jan Picek a bubeník Petr Šuba. První zmíněný album, nahrané ve studiu Radka Šantrůčka, také produkoval. Společně se jim podařilo udržet očekávanou punkovou spratkovitost, ale přizpůsobit ji soundu 21. století. Na nahrávce si vyhrávají nejen s častým střídáním tempa, a nechybí zde valivost temného hardcore, ani chytavé melodie, které z hlavy jen tak nedostanete. Těžkotonážní zvuk dominuje celému albu, a to i v momentech, kdy kapela opět lehce zaexperimentuje a do už tak třaskavého koktejlu přidá tam špetku industriálu, jinde zas kapku funky. Výsledkem je pak komplexní album, které ani po více než dvanácti let neztratilo nic ze své aktuálnosti a nasranosti.

Nic nedělat – je to tak snadný

zůstat a brečet nad sebou

Já nevěřím – že jste tak vadný

nasrat vám – nasrat na druhou

K poslechu zde: https://papagajuvhlasatelrecords.bandcamp.com/album/delikatesy

Kapitolou samou pro sebe jsou potom texty, které v sobě nesou nadčasovost, určitou mnohoznačnost a neúnavně plivou po nešvarech společnosti i dnešní doby. Přitom jsou stále v té nejlepší HC punkové tradici ostré jako břitva. A jako už mnohokrát předtím se v nich Šanovu povedlo vyhnout se prvoplánovosti a agitačním pokřikům. Vždyť mnoho skladeb z této desky je dodnes kostrou jejich koncertního repertoáru. Vinylová verze čerpá z původního obalu, kde hororový výjev mrtvoly v pytli jednoznačně symbolizuje krutou syrovost, která na posluchače čeká ve vinylových drážkách. Delikatesy vycházejí na klasickém černém vinylu a v limitované verzi se fanoušci dočkají žlutého asfaltu. Obě verze obsahují otevírací insert. Stejně jako původní CD verze i LP aktuálně vychází pod taktovkou PHR.

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE