Ace Frehley – Origins, Vol. 2

ace frehley origins vol2

ACE FREHLEY

Origins, Vol. 2

ENTERTAINMENT ONE MUSIC   47:32

HARD ROCK

ROMAN „NEWS“ ZAHRÁDKA

Že patří Ace Frehley do starého železa? To ani náhodou! Původní kytarista amerických Kiss chytil druhou mízu a dává bývalým kumpánům pěkně na frak. Alespoň pokud jde o studiové nahrávky. Jeho poslední deska Spaceman (2018) byla upozorněním Paulu Stanleymu a Geneu Simmonsovi na to, jakou udělali chybu, když ho nevzali s sebou na rozlučkové kissácké turné a pochybovali o něm. 

Zatímco oba těží ze slavné minulosti a v podstatě ustrnuli na místě, Frehley je i nadále plný invence a není divu, že už podruhé odhalil hudební kořeny na uceleném albu coverů. Měl k nim specifický vztah už za svého působení v Kiss. Stačí třeba připomenout desku Dynasty (1979), na níž mimo jiné zazněla polozapomenutá 2,000 Man od Rolling Stones, kterou Frehley proměnil v chytlavý hit. Podobných příkladů by se našlo víc. Novinka Origins, Vol. 2 navazuje přitom volně na čtyři roky starého předchůdce Origins, Vol. 1 (2016), jenž se s naprostou lehkostí přenesl přes repertoár Rolling Stones, Hendrixe, Thin Lizzy nebo Kinks. A dvojka za ním nijak nezaostává. Možná k tomu přispělo obdobné složení hostujících muzikantů, mezi kterými teď chyběli Paul Stanley, Slash (Guns N’ Roses) a Mike McCready (Pearl Jam), ale zůstali kytarista John 5 (Rob Zombie, ex-Marilyn Manson) nebo Lita Ford, jež doplnili frontman Cheap Trick Robin Zander a kytarista Bruce Kulick, jeden z Frehleyho nástupců v řadách Kiss. A které klasiky tentokrát Ace připomněl? Led Zeppelin, Deep Purple, Beatles, Cream, Mountain nebo The Animals. Vrátil se i k dříve připomenutým hrdinům a stejně tak v jediném bonusu oprášil skladbu domovských Kiss She. Minule to byly tři kissácké písně. 

Hned úvodní Good Times Bad Times dává všem na srozuměnou, že to bude Ace Frehley dělat znovu po svém a nehrne se do přímé konfrontace s Robertem Plantem, protože zná své hlasové možnosti. Daleko více se soustředí na energická kytarová sóla a řádně nabroušený spodek. Vokálem vyčnívají jen 30 Days in the Hole od Humple Pie, již si střihne Robin Zander, nebo stoneovská Jumpin’ Jack Flash s Litou Ford. Přímo nabité energií jsou Lola od Kinks, asi největší chytlavka na desce, či párplovská Space Truckin’. Nejvíce však Frehleymu naturelu sedí Never in My Life od skupiny Mountain. 

Druhý výlet do rockové historie se tedy kytaristovi z Pensylvánie opět vydařil. Jeho poslech není náročný a navíc drží překvapivě pohromadě. Je vidět, že si Ace závěr kariéry opravdu užívá, takže není větším potěšením pro stárnoucí rockery než si užívat spolu s ním. 

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

KISS Zdatní obchodníci

Členům skupiny Kiss se dá po umělecké stránce vyčítat ledacos, ale nikdo je ani jejich vydavatelskou firmu Casablanca nemůže obvinit z toho, že by na konci sedmdesátých let byli špatnými obchodníky. Všechna jejich do té doby vydaná studiová alba (Kiss, Hotter Than Hell, Dressed to Kill, Destroyer, Rock and Roll Over a Love Gun) byla podle prodejů…

rockandpop

Pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

KDE SI TO PŘEČTEME? Tištěná média v devadesátých letech

Poslední část trilogie o hudbě a dění kolem ní v devadesátkách se bude týkat šíření informací v tištěných časopisech a knihách. Se společenskými změnami se totiž roztrhl pytel s všemožnými pokusy vytvořit český Melody Maker nebo Rolling Stone (byť zrovna ten u nás krátce, od dubna 1999 do května 2001, v české mutaci i vycházel). A v publikacích věnovaných slavným kapelám si fanoušci (a leckdy i autoři) často…

rockandpop

Pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE