Behind the Door – Ra!

behind the door ra

Čtvrtá deska frýdecko-místeckých Behind the Door má smělé ambice řadit se k nejlepším počinům minulého roku v oblasti mimostředního českého hudebního proudu, přesto nemá ambici nutně spadnout do určité škatulky. A už vůbec ne v ní zůstat. Ra! je albem, kterým ale i přes všechny crossover a fusion rysy prosvítá překrásná jazzová moderna a ryzí a precizní skladatelská práce, jež zaujme i rockera či popaře. A dělat tento žánr tak, aby bavil nejen příkré spřízněnce, je k sakru složité. 

Po poměrně rozjásaném začátku – eklektickém Kato City a humorném Little Jingle (For Little Justine), kde se objevuje onen konceptuální výkřik „Ra!“, přichází malé zklidnění ve formě komorního Rebecca’s Mood, které jako by zračilo v náladě, jež je v názvu, všechnu melancholii, která se jen mohla vlézt. Celou deskou se vezou výrazné saxofonové linky, JEŽ mají nejvíce přičinění na změnách poloh a nálad, ve třetí skladbě to není výjimkou a dechy se zde stávají oním pojítkem mezi světem melancholie, intimní barovou nostalgií a ploužákem na parketu v zapadlém klubu. 

Za nejvýraznější věc z celého alba by se díky své melodičnosti dala považovat následující píseň Different Worlds. Zde uplatněné klasické jazzové klavírní motivy si často vystačí samotné, čehož hudebníci využili a sound design této, ale ani dalších skladeb není předimenzovaný a vše je naprosto zřetelné. Střídání nálad pokračuje i v dalších písních a optimistickou Close to Clouds střídá svižná Patem. Dalším vrcholem je předposlední záležitost – 4Play. Tady kapela využila atmosféry, která je v této skladbě cítit zcela nejvíce, a posluchač se opět přesouvá z rozjařeného tanečního parketu tentokrát do poloprázdných večerních ulic, kdy už je po party a my přemýšlíme o tom, co bylo a bude. Možná právě na tuto myšlenku navazuje název poslední písně – Den beze slov. A dodává svým rytmem i humorným charakterem jakoukoli zmařenou naději v lepší zítřky. A ty rozhodně Behind the Door čekají, přestože skupina funguje sedmnáct let a mohlo by se spekulovat o vyčerpaném potenciálu. Pokud však kapela poroste nadále tímto způsobem a směrem, nemusíme se o české jazzmany zatím bát. 

 

Název: Ra!

Autor: Behind the Door

Vydavatel: vlastní náklad

Stopáž: 51:06

Gabriela Stašová

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE