Blíží se několikrát přeložený koncert britských EBM legend Nitzer Ebb

N.

První zmínky o tom, že by do našich končin mohla po dlouhých letech (objevila se tu naposledy v roce 2010 jako předskokan Depeche Mode) zavítat jedna z legend EBM, anglický soubor Nitzer Ebb, se začaly objevovat už před dvěma lety. Padaly konkrétní termíny, konkrétní místa, kde se bude hrát, rozjížděly se předprodeje lístků, ovšem doba živému vystoupení zrovna nepřála. Covidové restrikce či hospitalizace zpěváka Douglase McCartyho v průběhu amerického turné byly hlavními faktory při jednání o posunech termínů. Až se nakonec dospělo (i díky neutuchající snaze pořadatelského kolektivu Sanctuary.cz) k termínu 20. dubna 2022. Na tento den je naplánován do smíchovského MeetFactory koncert Nitzer Ebb společně s domácími soubory Tábor radosti a Body of Pain.

Industriálně elektronická legenda Nitzer Ebb se dala dohromady v roce 1982 jako projekt kamarádů ze školy v anglickém Essexu a po pár letech existence v undergroundu zaujala minimalistickým, elektroindustriálním soundem se silně tanečním vyzněním vlivné vydavatelství Mute Records, s nímž posléze úzce spolupracovala dalších deset let. Souboru se povedlo i přesáhnout hranice EBM a remixy jejich skladeb se například staly neoddělitelnou součástí tanečních setů rave párty v nejrůznějších koutech světa. Kapela postupem času na svých albech do základní, tvrdě elektronické šablony dokázala organicky absorbovat vlivy popu, jazzu a později i kytarové muziky.

Vždy ale stála především na uhrančivém vokálu Douglase McCarthyho a koncertech, které strhávaly publikum svou živelností. Po rozpadu kapely v roce 1995 se muzikanti vrhli na sólové projekty. Bon Harris zaujal především jako studiový spolupracovník řady kapel, například The Smashing Pumpkins, Evanescence, AFI, Avril Lavigne, Bush nebo Marilyna Mansona. Douglas McCarthy se spojil s Alanem Wilderem z Depeche Mode pro spolupráci na Wilderově projektu Recoil. Inovativní zvuk přineslo i několik alb, které natočil s temně elektronickým techno producentem Terencem Fixmerem. K reunionu Nitzer Ebb pak došlo v roce 2005. Vyprodané koncerty, stejně jako návratové album Industrial Complex pak už jenom potvrdily skvělou pověst a kultovní status kapely. Základní duo Douglas McCarthy a Bon Harris v současné době na pódiu doplňuje spoluzakladatel kapely, bubeník David Gooday a dlouholetý spolupracovník kapely z 90. let Simon Granger.

Na pražské zastávce pokračování jejich turné je doprovodí jihlavský soubor Tábor radosti, který pro tuto příležitost slibuje speciální The Machineries Of Joy set, a pražské duo Body of Pain.

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE