BraAgas – Bestiále
BraAgas
Bestiále
INDIES SCOPE
72:36
WORLD MUSIC
ROMAN JIREŠ (ČTK)
Jedna z nejvýraznějších tuzemských skupin v žánru world music a lidové historické hudby se výběrem Bestiále ohlíží za uplynulými třinácti lety činnosti. Převážně ženská kapela hrající na etnické nástroje a historické repliky písně z celé Evropy měla z čeho vybírat. Za sebou má totiž pět vydaných desek, a přestože jí média věnují méně pozornosti než kdejaké hvězdičce s jedním klipem a druhým albem v nedohlednu, u odborníků na danou hudební oblast má zasloužený úspěch.
Roku 2009 tyhle zajímavé dámy vydaly desku Tapas, která získala ocenění Anděl v kategorii World music, a roku 2012 album Fuerte, jež bylo na toto ocenění nominováno. A nahrávka Yallah! o dva roky později opět získala Anděla za world music. Slušná bilance, zejména když k tomu připočítáme desítky koncertů v Česku i v zahraničí, například na vyhlášené akci World Peace Music Festival Sur Jahan v Indii.
Významnou část repertoáru BraAgas tvoří safardské písně, melodie španělských Židů, kteří se v patnáctém století po vyhnání z Kastilie přesunuli mimo jiné do Maroka a některých částí dnešního Turecka a Balkánu, kde jejich skladby dostaly další rozměr obohacený například o liché rytmy typické pro tuto oblast. Všech dvaadvacet písní na desce bylo znovu smícháno a dostalo nový mastering.
Posluchač se může ponořit do zvuků kytary, houslí, dud, šalmaje, bubnů a dalších nástrojů, nad nimiž se klenou nevtíravé ženské vokály v různých jazycích včetně češtiny, protože na albu O ptácích a rybách se kapela zaměřila i na lidové písně z Moravy. Jsou to skladby zádumčivé i veselé a zvoucí k tanci. Ostatně holky z BraAgas nejsou žádné dámičky odtržené od reálného života, což potvrzuje i název skupiny, který vychází ze španělského výrazu pro dámské kalhotky.