Dinosaur Jr. – Sweep It Into Space

Američtí Dinosaur Jr. se na indierockové scéně pohybují již zhruba od poloviny osmdesátých let minulého století. Za tu dobu si vybudovali natolik specifický sound, že si je prakticky nelze splést s žádnou jinou kapelou. Postupem času jej vybrousili k dokonalosti a v daných mantinelech pokračují dodneška. Potvrzuje to jednoznačně i letos vydané dvanácté album souboru. 

Část posluchačů jim nepochybně vytkne, že nová nahrávka nepřináší téměř žádné úkroky z vytyčené cesty, vše se odvíjí víceméně předpokládaným směrem a není na ní nic, co by od party kolem J Mascise dříve neslyšeli. Ale jaké stylové veletoče by měla skupina vykonávat, když se více než třicet let existence snaží držet právě svou originální tvář? 

I na nové desce lze zapadnout do typické „kytarové bažiny“, obalit se zvukem a nechat se nést mírně ospalou melancholickou náladou a za ta léta již civilnějším Mascisovým zpěvem. Navíc po pár posleších je možné různé drobné krůčky stranou vystopovat, byť v nich soubor není až tak působivý (třeba závěrečná You Wonder). Silnější momenty? Kupříkladu úvodní I Ain’t, která kapelu jasně představí, skoro poprocková (i s nádechem country) I Ran Away, svým způsobem až hravě hitová Take It Back nebo trochu ostřejší Hide Another Round

Nová nahrávka každému sednout nemusí, ale i když jde v rámci diskografie skupiny o album, jež nebude svou nápaditostí a espritem atakovat ty nejlepší, v kontextu toho, co všechno vychází, se stále drží nad průměrem. 

Interpret: Dinosaur Jr.
Album: Sweep It Into Space
Vydavatelství: Jagjaguwar
Žánr: indie rock
Stopáž: 44:56
Autor recenze: Milan Slezák

Související články

Komentáře