Dunaj vydává studiové album Za vodou

Novým studiovým albem „Za vodou“ se vrací kultovní kapela Dunaj. Album je prvním po 26 letech, které uběhly od vydání předchozího alba „La La Lai“ (1996). Vydání alba předznamenává videoklip k titulní skladbě „Za vodou“ režiséra Jana Foukala, který vychází dne 21. 9. 2022. Producenty alba jsou Petr Ostrouchov a Aid Kid, kteří spolupracovali již na oceňovaném albu Lenky Dusilové „Řeka“.

Vzácným hostem alba je zpěvačka Iva Bittová a ve dvou písních zní z archivních nahrávek i hlas Jiřího Kolšovského, někdejšího frontmana Dunaje, který zemřel v roce 1998. Dunaj pokřtí album sérií koncertů, na nichž s kapelou vystoupí i oba producenti alba. Album vyjde současně na CD, LP a digitálně.

Videoklip Za vodou:

Intenzivní kariéru kapely Dunaj, která přinesla šest alb, ukončil předčasný odchod zpěváka Jiřího Kolšovského a přestože ostatní tři členové kapely (Vladimír Václavek, Josef Ostřanský a Pavel Koudelka) nikdy hudebním fanouškům nezmizeli z očí a působili v jiných kapelách a projektech, společnou činnost pod hlavičkou „Dunaj“ obnovili až v roce 2019. Pozici zpěváka nyní zastává kytarista a baskytarista Vladimír Václavek, který v mezidobí vydal řadu sólových alb a působí též s Ivou Bittovou v kapele Čikori.

Na novém albu přináší Dunaj deset autorských písní. Dvě z nich vznikly ještě za života Jiřího Kolšovského a protože se zachovaly i jejich (nikdy nevydané) tehdejší nahrávky, mohl se Jiří Kolšovský na novém albu ke svým někdejším kolegům posmrtně připojit. „Až když jsme obě písně natočili, zmínil se Vladimír Václavek, že existují jakési jejich archivní verze, natočené v roce 1994, a když mi pak Volkmar Miedtke, u kterého Dunaj tehdy nahrával, poslal samostatné stopy Jirkova zpěvu, zapadly do našich nových nahrávek úplně přesně – aniž jsme to zamýšleli, měli jsme stejnou tóninu i tempo. Jsem teď moc rád, že na novém albu Dunaje zpívá i Jiří Kolšovský, obě písně působí jako most přes těch 26 let“, říká jeden z producentů alba, Petr Ostrouchov.

Související články

DUNAJ Nové album po šestadvaceti letech

Osobně se vyhýbám nadužívanému slovu „legenda“, ale v případě brněnské kapely Dunaj je naprosto na místě. Aktivně působila v různých sestavách v letech 1986 až 1998, kdy její činnost ukončila smrt frontmana Jiřího Kolšovského. Nakrátko se vrátila na pódia v roce 2002. V roce 2015 pak její repertoár začala hrát skupina Dunajská vlna, v níž…

rockandpop

Pro přístup k tomuto obsahu je potřeba mít jeden z našich plánů – Informace ZDE

Můžete vyzkoušet 30 dnů ZDARMA – REGISTRACE ZDARMA ZDE

Mám předplatné – přihlásit se

Komentáře

rockandpop
Pro přístup k tomuto obsahu je potřeba mít jeden z našich plánů - Informace ZDE
Můžete vyzkoušet 30 dnů ZDARMA - REGISTRACE ZDARMA ZDE
Mám předplatné - přihlásit se

JSTE TADY POPRVÉ?

Vyzkoušejte nás ZDARMA
Přidejte se k naší komunitě a využijte
naplno možnosti členství

Jako bonus po registraci od nás dostanete

ČTENÍ ČASOPISU NA 30 DNŮ ZDARMA