E!E Dělali co mohli!

E!E DELAME CO MUZEM letak FB 1061x1500px 2

Psal se rok 1998 a příbramští E!E byli na svém vrcholu. Po překonání pragocentrických bariér se vyhoupli na výsluní tuzemské punkové scény. Jejich koncerty praskaly ve švech a návštěvníci si z plna hrdla užívali přímočarou garážovou hudbu opatřenou velkou porcí humorné nadsázky. Vrcholem tohoto období bylo předskakování punkovým legendám Sex Pistols před vyprodanou pražskou sportovní halou. Zdálo se, že i když alkohol dělá z lidí ee, příbramské už v jejich vzletu nemůže nic zastavit. Opak byl ale pravdou. Pře s managementem, úbytek energie a dopředu deklarovaný odchod zpěváka Bořka Řehoře postavily kapelu před existencionální problémy. Mnozí čekali, že vše směřuje k pozvolnému zániku, kapela se ale naopak rozeběhla střemhlav proti zdi. Výsledkem bylo čtvrté řadové album Děláme co můžem vydané ve čtyřčlenné sestavě.

Kdo dneska nekrade, ten hovno má,

kdo sedí na kase, jen prachy zná,

chudý a bohatý, ptáme se proč,

Je to jak bludnej kruh, jak kolotoč.

E!E DELAME CO MUZEM letak FB 1061x1500px 2
E!E DELAME CO MUZEM letak FB 1061x1500px 2

Kapela dokázala to, co mnozí považují za triviální, přitom se to málokomu povede. Album pokračuje v po léta budovaných zajetých kolejích, přesto je v rámci produkce kapely jiné a inovativní. Zpěvu se ujal zakládající člen, kytarista Petr Bakalerov, a dle zmínek členů skupiny panovala při nahrávání desky uvolněná atmosféra. Všichni ze sebe nakonec vydali to nejlepší. To, že v rámci interních vztahů šlo spíše jen o jakousi dočasnou únavu materiálu, než o nějaké drsné vnitřní třenice, potvrzuje i Bořek Řehoř, který celému nahrávání přihlížel a v jenom rozhovoru to okomentoval takto: „Celý jsem to točil s klukama, jen jsem byl napevno rozhodnutej skončit. Tak jsem to nechal odzpívat Bakču. Ať si zvyká…“ Mimochodem jak již z historie víme, tohle je jediné album E!E, bez pro ně tak typického frontmana. Bořek se po několikaleté pauze do kapely opět vrátil. Onu zmíněnou nonšalantní pohodu ve studiu dokládají i občasné hudební výlety směrem k reggae a ska, nebo povedená cover verze písně O králi, původně z dílny Karla Kryla. A navrch samozřejmě několik ryze punkových vypalovaček o obyčejném životě, ženách a alkoholu, které se drží v koncertním repertoáru kapely dodnes.

Někdy se vožereme,

potom se poblejeme,

na kritiky sereme,

E!E se jmenujeme.

Album Děláme co můžem vychází z kraje tohoto roku poprvé ve vinylové podobě. K mání bude jak limitovaná edice na fialovém vinylu s barevným stínováním v počtu 182 kusů, tak klasická verze na černém asfaltu. Kdysi si E!E vydávali své nahrávky sami na cédéčkách, ale v současnosti se jich fanoušci mohou díky precizní práci labelu PHR dočkat i na klasických gramofonových deskách. A to jak těch starších, tak i aktuální řadovky Poslední mE!Enu. Kapela E!E se na klubových i festivalových prknech pohybuje již přes pětatřicet let, což není na partu kluků, která kdysi vznikla z řad pracujícího lidu okolo podniku ZTR RD Příbram, co spolu chodili popíjet do hospody k Pelikánům, vůbec špatné. Na koncertech, kde je jejich největší síla, přitom v současnosti narazíte hned na několik generací posluchačů a všichni si společně notují léty prověřené hitovky, které v nadsázce vlastně jen dokládají název aktuálně vydávané reedice Děláme co můžem.

Album Děláme co můžem k poslechu zde: https://papagajuvhlasatelrecords.bandcamp.com/album/d-l-me-co-m-em

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

TOMÁŠ FRÖDE Imodium spí, ale práce je nad hlavu

S kytaristou, zpěvákem, textařem i skladatelem Tomášem „Thomem“ Frödem jsme se často potkávali na rockových festivalech, kde hrával se svou skupinou Imodium, kterou se zakládajícími spoluhráči pojmenovali po prášcích proti průjmu. Těsně před covidovým stopem kultury vyhlásili přerušení činnosti. Později se v médiích objevily zprávy o jeho dalším projektu, kapele Walkmanz. Na sólovou dráhu se vydala také jeho partnerka…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE