eNDee – Whiskozita

endee whiskozita

Interpret: eNDee 

Album: Whiskozita 

Vydavatelství: Supergram 

Žánr: ROCK, FOLK, POP, SKA  

Stopáž: 51:12  

Autor recenze: ZDENĚK HEJDUK

V roce 2018 vydala pardubická parta eNDee svou debutovou desku Litr písku, na které ze třinácti písniček zpívá tehdy ještě Alžběta Pavlíčková tři anglicky. O rok později vyhrála TPCA Beat Fest a finanční odměnu spojenou s vítězstvím společně s penězi vybranými na Startovači od fanoušků použila na letos vydané druhé album, na němž dostala dnes už Alžběta Zadinová (podobnost s příjmením bubeníka není náhodná) daleko větší prostor. Whiskozita tak má dvě tváře.

První je folkrocková, reprezentovaná autorem, kytaristou a zpěvákem Janem Klémou Klementem, který zpívá česky. Jeho písničkám dominují housle, více používá akustickou kytaru a třeba titulní Whiskozita připomene svou náladou skladby Marsyas. Naproti tomu Alžběta zpívá anglicky, řádně se do toho dokáže opřít a výsledkem je melodický, našláplý pop rock s drsným zpěvem. Oba interpreti, kteří jsou až na jedinou výjimku pod všemi písněmi autorsky podepsaní, se střídají. Jedna anglická, další česká, jedna zadumanější, lyričtější, další pak odvazová. 

A když už posluchače začne napadat, proč kapela nenatočila dvojalbum a oba interprety i své tváře tak nerozdělila, přijde průsečík v podobě skladby Hlava a kameny, v níž zpívá Alžběta česky a znějí i housle. Následuje duet o partnerském odcizení O nás, ve kterém Kléma zpívá česky a Alžběta anglicky, českým duetem je i milostná Víš. A to pořád ještě není všechno. Skupina si tentokrát pozvala na pomoc dechovou sekci, jež úvodní milostnou Ta moje proměnila v roztančené skáčko. Dechy zní i na jedné z nejlepších skladeb na desce, One Step, a celou ji uzavírá legrácka Día de Muertos zpívaná ve španělštině. 

Zdá se vám to pestré až příliš? Ne, vůbec to není slátané ve stylu pejsek, kočička a jejich dort, vše má na desce své místo, poslech není nudný a kromě poctivé aranžérské práce a pěveckých výkonů nechybí coby pověstná dortová třešinka textové obraty jako „z husí kůže mám ušitý kabát…“ z další povedené skladby Na dně. Husí kůže z příjemného poslechu by měla naskočit i při poslechu tohoto alba, které se fakt povedlo.  

 


 

eNDee

Whiskozita

SUPERGRAM KYTAROVÝ POP

50:24

 

MILAN MENČÍK

 

Dělat muziku jen pro radost může častokrát přinést pro muzikanty i příjemná překvapení. Pardubičtí eNDee požádali u své druhé desky Whiskozita fanoušky o finanční příspěvky na Startovači a byli překvapeni, když ti jejich žádost nejenže vyslyšeli, ale kapele zbylo i na výrobu klipu a vinylu. Na novém albu přinášejí hlavně zábavu a upřímnost. Stylově se skupina příliš spoutávat nenechá, a i když tahle deska má jasné kořeny v kytarovém popu, jsou na ní časté žánrové úskoky, které kašlou na nějaké mantinely a ohraničení. Dvě třetiny skladeb jsou v domovském jazyce, nechybí však ani angličtina a španělština. 

V písních O nás či Perla jsou cítit rockovější nálady, jinde nechybí ani dechy a housle patří dokonce do základního nástrojového obsazení formace. Počáteční obavy z toho, jestli bude album držet pohromadě, jsou po několika posleších utlumeny a hlavní zásluhu na tom nese zpěvačka Bětka Zadinová, spolu s Honzou Klementem spoluautorka skladeb. Zbavila se afektovanosti z debutové desky Litr písku a písním dává to, co potřebují. 

Dalším kladným bodem je producentská práce Ivana Kurteva a režie Petra Michala, kteří album oproti prvotině značně povznesli aranžemi i zvukově. Deska má dynamiku, dobře šlape a doplňuje tak časté spojení mužského a ženského hlasu, jež je dost signifikantní pro tvorbu eNDee. 

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE