Fešáci – Fešáci 2000 / Hvězda Countryon (+ bonusy)

Nikdo asi nedokáže logicky vysvětlit, proč zrovna u nás se tolik uchytila americká country. Jedněmi z nejvýraznějších propagátorů a tahounů byli Fešáci, kteří v loňském roce měli slavit hned několik významných výročí. Jenže pandemie koronaviru všechny oslavy zhatila. Letošek sice v tomto ohledu vypadá podobně, ale formace se rozhodla neotálet a vydat znovu po čtyřiceti a třiceti letech alba Fešáci 2000 a Hvězda Countryon s novým zvukovým masteringem, vylepšeným obalem a pořádnou řádkou bonusů. 

Nechybí úplná písňová novinka Sen, zbytek se však točí v minulosti, jež je u Fešáků pořádně bohatá jak na skvělé písničky, tak množství sólových interpretů, kteří se ve skupině objevili, od Michala Tučného přes Pavla Brümera až k Tomáši Linkovi. 

Zatímco na desce Fešáci 2000 se zhruba z poloviny objevuje autorská tvorba, druhé cédéčko je téměř ryze převzaté s českými texty, o něž se hojně staral později populární novácký bavič Petr Novotný. Málo se už dnes ví, že v kapele hrál Josef Mladý, později v komediální dvojici partner Josefa Aloise Náhlovského. A přesně tihle lidé vtiskli do muziky Fešáků dávku legrace, nadhledu a vtipu, a přitom dokázali celé to dílo neshodit. 

Možná i díky pestré škále sólových zpěváků je celé dvojalbum, i když obsahuje více než čtyřicet písní, takříkajíc uposlouchatelné na jeden zátah. A není potřeba zdůrazňovat, že Prodavač, Paní má se má nebo Country bál jsou dodnes posluchačsky vděčné záležitosti. Sluší se také dodat, že skupina funguje dál a i na letošních koncertech (pokud nějaké budou) zahraje mnohé z této povedené dvojdesky. 

 Fešáci
Fešáci 2000 / Hvězda Countryon (+ bonusy)
SUPRAPHON COUNTRY
57:51 + 74:13
MILAN MENČÍK

Související články

Komentáře