Foo Fighters – Medicine at Midnight
Desátá studiovka amerických Foo Fighters je po několika odkladech konečně na světě. A protože začala vznikat koncem léta 2019 a nahrávat ještě na podzim téhož roku, zůstává nedotčena covidovou pandemií a naopak z ní srší optimismus a bezstarostná energie. Desce předcházelo vydání tří singlů: Shame Shame loni v listopadu, No Son of Mine na Nový rok a Waiting on a War v průběhu ledna. Už dopředu bylo zřejmé, že si měl frontman kapely Dave Grohl po rozsáhlém koncertním turné v roce 2018 dopřát více času na odpočinek a skládání nového materiálu.
Na první poslech prosviští totiž album éterem, aniž by po sobě zanechalo výraznější stopu. Vyjma třetího singlu, který lze díky Grohlovu pěveckému nasazení přiřadit bez rozmýšlení ke klasickému repertoáru skupiny. Jenže už při druhém poslechu se jeví devět nových písní mnohem zajímavěji. Potvrzují například Grohlovo prohlášení, že by měla nová nahrávka znít jako deska Let’s Dance (1980) od Davida Bowieho.
Hned z úvodní rozjařené Making a Fire je to znát. Zejména v popěvku „na na na“, jejž si se skupinou střihla Grohlova čtrnáctiletá dcera Violet. Také titulní skladba navozuje atmosféru popové kultury osmdesátých let. Za zmínku ještě stojí zasněná psychedelická balada Chasing Birds navozující vzpomínky na Johna Lennona a Beatles.
Sečteno, podtrženo, album Medicine at Midnight je takřka celé protkáno láskou k rockovým muzikantům, kteří uměli vytvořit rovněž optimistické, téměř taneční nahrávky. Není však experimentátorské, pouze rezignovalo na post-grunge a vrací se do minulosti. Zabralo však na hudební kritiky i fanoušky, zejména ty skalní, kteří v USA katapultovali desku na třetí místo hitparády a mezi rockovými díly dokonce na první. Ve Velké Británii pak zvítězilo album na celé čáře.
Foo Fighters už své příznivce dávno mají. Nemusí proto pokaždé přicházet s převratnými nahrávkami. Stačí, když nějaký ten hit vždy přidají. A je úplně jedno, že už nějaký ten pátek v podstatě jen stagnují.
FOO FIGHTERS
Medicine at Midnight
RCA/ROSWELL 36:32
ALTERNATIVNÍ ROCK, DANCE-ROCK, FUNK ROCK, POWER POP
ROMAN „NEWS“ ZAHRÁDKA