Fotografie od Jiřího Stivína vycházejí knižně
Unikátní sonda do hudební historie, vhled do autorova soukromí, obrazová zpráva o Československu druhé poloviny dvacátého století, svědectví o proměnlivosti fotografického stylu doby… Tím vším může být nová kniha Systém Stivín, která právě vychází.
Fotil mnoho českých hvězd
Především je ale důkazem toho, že Jiří Stivín ovládá mistrně nejen možné i nemožné druhy dechových nástrojů, ale také fotoaparát a umění fotografie. Obsáhlá publikace obsahuje na tři stovky snímků, které hudebník pořídil od padesátých let dvacátého století až po současnost.
Editoři knihy Jiří Pátek a Roman Franc je vybrali z více než 50 tisíc negativů z rozsáhlého Stivínova archivu. Vedle rodinných fotografií mapujících děti, manželky i rodiče se v knize objevují černobílé snímky ze „zlatých šedesátých“ poskytující cenné svědectví o atmosféře doby, v níž se rodila domácí populární kultura.
Například mladého Pavla Bobka, Karla Gotta, Yvonne Přenosilové, Evy Pilarové, Waldemara Matušky nebo slavných jazzmanů z celého světa, a to nejen na pódiu, ale i v zákulisí jako lidí z masa a kostí. Nechybí ani Allen Ginsberg při návštěvě Prahy, snímek sovětského tanku drtícího 21. srpna 1968 v pražských ulicích tramvaj, autentické fotografie z Divadla Na zábradlí, poetické vinárny Viola, začátky Divadla Járy Cimrmana, divoké taneční zábavy, večírky nebo prosté momentky ze života v ulicích.
V knize také zaujmou Stivínovy barevné selfie s mnoha známými osobnostmi. Knihu v grafické úpravě Milana Nedvěda v supervizi Romana France, fotografa a autora dalších výjimečných publikací, vydává Galerie a nakladatelství Stará pošta ve spolupráci s festivalem JazzFestBrno. Její křest proběhne 25. listopadu v brněnské Huse na provázku, v rámci koncertu Stivínovy kapely právě na JazzFestu Brno.

Odezvy