Isara – Láska, moře, smrt… a Jamie
Interpret: Isara
Album: Láska, moře, smrt… a Jamie
Vydavatelství: vlastní náklad
Žánr: CELT FOLK ROCK
Stopáž: 54:56
Autor recenze: ZDENĚK HEJDUK
V posledních letech se vyrojily kapely zabývající se lidovou muzikou z ostrovů. Kromě těch notoricky známých a časem prověřených, jakými jsou Asonance, Dolmen, Irish Dew či Kukulín Honzy Hrubého, se objevují i nová jména. Jedním z nich je i mladoboleslavská parta nazvaná podle keltské verze řeky Jizery a mající ve svých řadách Filipa Šelemberka, hráče na irské flétny a píšťaly dominující v sólech i doprovodech všem skladbách a nahrazující u jiných skupin používané housle či dudy, a vně kapely překladatele a textaře Václava Pinkavu přebásňujícího staré lidové anglické, irské či skotské písně, a to se všemi jejich věrnými historickými nuancemi. Šelemberk je i jednou z pěveckých opor Isary, tou druhou je pak jeho žena Kristýna.
Společně si střihnou duet Falešnice, skotskou baladu o nepovedeném žertu zakončeném smrtí, v němž Kristýna svůj jemný vysoký hlas trošku zdrsňuje. Folkovější část repertoáru zastupuje skladba Biscay Bay o marném dívčím čekání na námořníka s převážným doprovodem akustické kytary, tu rockovější stránku balada Poslední sklenka, kterou končí každé pijácké a hudební setkání v Irsku, či Roger ze mlejna o chamtivém mlynáři, jenž chtěl dívku i koně a nakonec neměl nic. Nechybí ani dvě klasické irské instrumentálky, přičemž skočná Miller’s Groove je složená ze dvou lidových melodií.
A onen Jamie v názvu desky? V písni nazvané Opustils mě navždy, Jamie s hostujícím Martinem Jankovcem, hrajícím na irský buben, si stýská dívka nad opuštěním zrádného milence, ta pojmenovaná jen prostě Jamie pak líčí nešťastnou lásku chudého chlapce a bohaté dívky a je z repertoáru irské zpěvačky Cary Dillon.
Je to deska plná letitých poučných příběhů nejen k irskému tanci s krásně vypraveným bookletem se všemi texty – básněmi. Jen složení skupiny jsem přečetl pouze za pomoci lupy.