Jelen – Věci & sny

jelen veci a sny

Producent Martin Červinka v souvislosti s novým albem skupiny Jelen trefně připomněl Haškovu stranu mírného pokroku v mezích zákona. Kapela se skutečně posunula trochu jinam, o čemž svědčí i angažmá bubeníka Vítka Poláka. Ale hned první skladba Někde kolem je typický Jelen s chytlavým refrénem. Ostatně skupina se bubeníkovým příchodem nezbavila své dosavadního poznávacího znamení, kopáku s parohy. 

Posun je v tom, že na desce není prakticky žádná hudební výplň, ve větší pestrosti oproti minulosti a ve skvěle zvládnutých vícehlasých refrénech v písních Jediný co chci, V oblacích nebo Pálím. Kapela navíc singlem a videoklipem Ještě jednu noc volně navázala na svůj hit Magdaléna a téma nevěry trochu probleskuje i v textu rozpustilé skladby Veronika. Slova nových písní jsou ostatně vesměs o lásce, ale nejde o nic romanticky naivního. Jde často o vztahy, jež působí bolest a jizvy. 

Poměrně slyšitelně skupina Jelen ze svého typického stylu uhnula ve skladbě Bílý klávesy, která vypadá, jako by byla od letos zesnulého Davida Stypky, jemuž kapela věnuje závěrečnou Rozlučkovou. Novinkou je pak duet Nebreč, Sáro, ve kterém si Jindra Polák pěkně notuje s Kateřinou Marií Tichou, kandidátkou na letošní objev roku cen Anděl. Věci & sny vycházejí bezmála po pěti letech od předchozí nahrávky Vlčí srdce a ukazují mimo jiné, že trochu zběsilé koncertní hraní skupině neublížilo a nesetřelo z ní její zvláštní parohaté kouzlo. 

Jelen
Věci & sny
UNIVERSAL MUSIC 37:41
FOLK, ROCK, POP
ROMAN JIREŠ (ČTK)


Jelen má sice za sebou dvě regulérní řadové desky, ale už nyní se řadí mezi domácí hudební stálice. Naposledy vydal album s nově upravenými hity Michala Tučného a potom si uvědomil, že se chce posunout dopředu. Po singlech Jediný co chciJeště jednu noc jsem měl docela obavu, že typický kapelní zvuk s kopákem, akustickými kytarami, dechovými nástroji, případně harmonikou bude nahrazen aktuálním popovým soundem, který sebere hnutí (takhle sám formaci nazývá Jindra Polák) tu výjimečnost. Nebyl jsem si jistý, jakou úlohu bude mít na sólové dráze prorazivší Kateřina Marie Tichá a co s kapelou udělá nový člen sestavy, bubeník Vítek Polák. 

Naštěstí se obavy ukázaly jako poměrně liché, což pohlídalo producentské trio, kromě tradičního Martina Ledviny i sám frontman a Johny Rainbow. Cílem formace je hrát obyčejné dobré české písničky pro všechny generace. To se podařilo splnit i na aktuálním disku. Najde se na něm klasická kapelní energie, ale i pomalejší a také nejlepší písně, duet s Kateřinou Marií Tichou Nebreč, Sáro a vzpomínková píseň na Davida Stypku Rozlučková, jejíž text dal i název celé desce. Obě skladby spojuje i velmi silný posmutnělý text. Baví též Když se svlíkáš s pěkným sólem na akustickou kytaru. Singly se v rádiích i na YouTube chytly a ukazují, že popovější tvář fanouškům nevadí. Jindra Polák má jasně dané pěvecké limity, ale pokud je hlavním cílem skupiny pobavit sebe i lidi, tuhle úlohu na albu Věci & sny zvládá na slušné úrovni. Na pódiu při koncertu to však bude jistě mnohem lepší.  

Jelen
Věci & sny
Universal Music
Milan Menčík

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

RADŮZA I když přijdou temné doby, pořád je někde odemčené nebe

Radůza, žena, jež vás na koncertě uhrane svou energií, mnohotvárností hlasového projevu i poetikou textů a překvapí plejádou nástrojů, které ovládá a během vystoupení prostřídá. Při rozhovoru s ní oceníte zejména její přirozenost, přímost či hloubku a upřímnost slov, jež vysloví, ať už se jedná o jakékoli téma. Ačkoli bylo hlavním tématem našeho povídání dvojalbum Nebe je odemčené, které vydala v půli března, obsáhly…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE