Jiří Slavík vydává album Nostalgia

slavik

Kontrabasista Jiří Slavík vydává album Nostalgia. Hraje na něm Škodu lásky s hudebními osobnostmi z Anglie Paulem Clarvisem a Liamem Noblem.

Držitel Ceny Anděl a světově uznávaný kontrabasista Jiří Slavík uvádí na scénu nové mezinárodní trio. Za bicími v něm nesedí nikdo jiný než dvorní perkusista legendárního studia Abbey Road Paul Clarvis, třetím do party je Clarvisův dlouholetý souputník, přední anglický pianista Liam Noble. Trio Noble-Slavík-Clarvis právě vydává album Nostalgia, které vychází u vydavatelství Bivak Records festivalu JazzFestBrno. „Tato čistě akustická deska je asi tím nejjazzovějším počinem, jaký jsem kdy udělal. Pánové Noble a Clarvis jsou opravdovými mistry svého oboru s dovednostmi, které můžeme vídat čím dál vzácněji. Nastupující generace už totiž takhle nehraje. Výsledkem však není hudba jako ze staré konzervy, právě naopak. Jako byste vařili z kuchařky Magdaleny Dobromily Rettigové, ale zároveň jste neodolali pokušení ozvláštnit recept moderní kuchařskou technikou,“ říká Slavík.

Název desky Nostalgia i letmý pohled na seznam skladeb napovídá, že se jedná o návrat do minulosti. Kromě autorské hudby zní z nahrávky třeba aranžmá skladeb George Gershwina a Charlese Minguse nebo nečekané cover verze světoznámých písní It’s a Long Way To Tipperary či Škoda lásky. Trio sice hluboce vychází z jazzové tradice a způsobů hraní z minulosti, ty však tvůrčím způsobem transformuje do současné podoby a zároveň tak poukazuje na možný budoucí vývoj tohoto žánru. Album trio pokřtí při českém turné na konci března, během něhož zavítá do Prahy, na JazzFestBrno, trutnovský Jazzinec a do České Lípy.

Společné nahrávky uznávaného tandemu Noble-Clarvis měly na Slavíka zásadní vliv už od dob, kdy je jako student londýnské Royal Academy of Music poznal. Noble a Clarvis, který byl vždy první volbou Leonarda Bernsteina při jeho britských turné, spolu hrají v různých formacích a velmi rádi se potkávají také v duu, aby s lehkostí, nadhledem a grácií společně proplouvali popovým, klasickým a jazzovým repertoárem. Oba hudebníci si vždy dokáží pohrávat s dynamikou a radovat se ze společného muzicírování.

O radosti z muzicírování se často zmiňuje i skladatel a multiinstrumentalista Jiří Slavík. Je pro něho alfou a omegou jeho rozmanitých hudebních projektů. Autor všech aranžmá na albu Nostalgia studoval kompozici a kontrabas na Royal Academy of Music v Londýně a na konzervatoři svaté Cecílie v Římě. Po studiích se přestěhoval do Paříže, kde strávil sedm let jako muzikant na volné noze a pedagog. Po návratu zpět do České republiky začal vyučovat na jazzových katedrách HAMU a JAMU. Během své kariéry vystoupil na pěti kontinentech a jeho skladby byly vysílány na TV arte, České televizi či na vlnách rádií France Culture, BBC Radio 3 nebo Český rozhlas. Jeho autorská deska Mateřština získala v roce

2016 cenu Anděl v kategorii World Music. U vydavatelství Bivak Records předloni vydal desku Děti a rodiče s kapelou The Survivors. Nedávno zaujal také neotřelým hudebním zpracováním vánočních koled s VUS Ondráš na albu Cesta světla.

Nahrávka Nostalgia vychází jako CD, jehož obal zdobí, jak už je u vydavatelství Bivak Records zvykem, fotografie od Romana France. K zakoupení je nejen u vydavatelství Bivak Records, ale také u Animal Music a Supraphonu, a to jak ve fyzické, tak digitální podobě. Nostalgii si lze poslechnout také online prostřednictvím Spotify a dalších streamovacích služeb.

Termíny koncertů Noble-Slavík-Clarvis Trio:

23. 3.

U bílýho černocha, Česká Lípa

24. 3.

Jazz Dock, Praha

25. 3.

Uffo, Trutnov (Jazzinec)

26. 3.

Cabaret des Péchés, Brno (JazzFestBrno)

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE