Karol Duchoň – 70

Karol Duchoň

70 (OPUS 1970–1985)

OPUS (v licenci Warner Music) POP, ŠLÁGRY

77:51 + 75:21 + 71:04

 

MILAN MENČÍK

 

Vydavatelství Opus pokračuje v retrospektivních ohlédnutích za kariérami slovenský umělců, kteří zanechali v historii slovenské (i české) populární hudby nesmazatelnou stopu. Po Milanu Lasicovi se dostalo na Karola Duchoně, zpěváka, jenž měl raketový start kariéry a krátkou životní cestu. Letos by se dožil sedmdesáti let, celou polovinu tohoto času však už není mezi námi. I za tak krátkou dobu toho stihl nazpívat tolik, že jeho kompilace obsahuje hned tři cédéčka. 

Výběr sestavil Juraj Čurný, v bookletu nešetřil podrobnými informacemi o každé písni a jeho čtivé povídání by si zasloužilo větší prostor než jen dvě malé stránky. Jednotlivá alba se rozhodl vždy zaměřit na některou z oblastí zpěvákovy tvorby. První jsou předělávky zahraničních hitů, druhou skladby od domácích autorů a třetí tvoří dueta, raritní a festivalové nahrávky. Spousta písní se na cédéčku objevuje poprvé. 

Duchoň je především interpretem tzv. šlágrů. Tento termín však nelze zaměňovat s tím, co šlágr znamená dnes, kdy ho prezentuje každý amatérský muzikant na samohrajkách. Tenkrát ke šlágrům (stejně jako u Duchoně) patřily špičkové orchestry plné fantastických muzikantů a řízené nejlepšími dirigenty, vokalistky se staly samy o sobě hvězdami s vlastními hity a je za tím vším vidět mnoho opravdového kumštu. Je zábavné trojalbum poslouchat a přemýšlet, kam se hudba za dobu, co Duchoň nežije, posunula. 

Nejzajímavější jsou písně, které pro Duchoně napsal Pavol Hammel, a to je pouze jedna z mnoha osobností, jež mu psala rozmanitý repertoár. Mezi jmény textařů jsou dvorní „autoři“ Elánu a Mira Žbirky Boris Filan a Kamil Peteraj, Ľuboš Zeman pro něj otextoval hit V slovenských dolinách. Duchoňova tvorba minimálně u našich slovenských sousedů žije dál. Může za to silný a znělý hlas, dobré písně i energie, které z celé trojalbové kompilace jdou.

 

Související články

Komentáře