Karol Duchoň – 70

karol duchoň 70

Karol Duchoň

70 (OPUS 1970–1985)

OPUS (v licenci Warner Music) POP, ŠLÁGRY

77:51 + 75:21 + 71:04

 

MILAN MENČÍK

 

Vydavatelství Opus pokračuje v retrospektivních ohlédnutích za kariérami slovenský umělců, kteří zanechali v historii slovenské (i české) populární hudby nesmazatelnou stopu. Po Milanu Lasicovi se dostalo na Karola Duchoně, zpěváka, jenž měl raketový start kariéry a krátkou životní cestu. Letos by se dožil sedmdesáti let, celou polovinu tohoto času však už není mezi námi. I za tak krátkou dobu toho stihl nazpívat tolik, že jeho kompilace obsahuje hned tři cédéčka. 

Výběr sestavil Juraj Čurný, v bookletu nešetřil podrobnými informacemi o každé písni a jeho čtivé povídání by si zasloužilo větší prostor než jen dvě malé stránky. Jednotlivá alba se rozhodl vždy zaměřit na některou z oblastí zpěvákovy tvorby. První jsou předělávky zahraničních hitů, druhou skladby od domácích autorů a třetí tvoří dueta, raritní a festivalové nahrávky. Spousta písní se na cédéčku objevuje poprvé. 

Duchoň je především interpretem tzv. šlágrů. Tento termín však nelze zaměňovat s tím, co šlágr znamená dnes, kdy ho prezentuje každý amatérský muzikant na samohrajkách. Tenkrát ke šlágrům (stejně jako u Duchoně) patřily špičkové orchestry plné fantastických muzikantů a řízené nejlepšími dirigenty, vokalistky se staly samy o sobě hvězdami s vlastními hity a je za tím vším vidět mnoho opravdového kumštu. Je zábavné trojalbum poslouchat a přemýšlet, kam se hudba za dobu, co Duchoň nežije, posunula. 

Nejzajímavější jsou písně, které pro Duchoně napsal Pavol Hammel, a to je pouze jedna z mnoha osobností, jež mu psala rozmanitý repertoár. Mezi jmény textařů jsou dvorní „autoři“ Elánu a Mira Žbirky Boris Filan a Kamil Peteraj, Ľuboš Zeman pro něj otextoval hit V slovenských dolinách. Duchoňova tvorba minimálně u našich slovenských sousedů žije dál. Může za to silný a znělý hlas, dobré písně i energie, které z celé trojalbové kompilace jdou.

 

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE