Kateřina Marie Tichá – Sami

kmt sami

Kateřina Marie Tichá

Sami

UNIVERSAL MUSIC POP, FOLK

40:22

 

MILAN MENČÍK

 

Již dlouho dopředu bylo avizováno, že na český hudební trh bude na podzim vhozena jedna bomba. Kateřina Marie Tichá totiž není žádným nováčkem a koncertní pódia spolu s kapelou Jelen brázdí už sedm let. Na vlastní oči jsem je několikrát viděl a okamžik, kdy tato drobná kráska vtančí na pódium, dodá jejich vystoupení novou dimenzi. Proto pro mě bylo její EP Otazníky z roku 2015 spíš zklamáním, které pak neprošlo sítem času.

Samotná zpěvačka prošla logickým vývojem, ať už jako interpretka, tak jako autorka a hudebnice. Její hlas krásně zženštěl a nabral na síle i zvukomalebnosti, autorské pero v otázce textů plodí verše, jež člověka baví poslouchat i postopadesáté nebo se do nich dokonce začíst. Není divu, když na jaro příštího roku je naplánováno i vydání básnické sbírky dlouhovlasé komety. Nejedná se o žádné hloupé holčičí říkanky či nářky. A hudebně silného materiálu se též našlo dost. Však také producent ODD neměl moc zájem zasahovat do demosnímků a chtěl spíš jen přikrášlovat.

Zatímco pilotní singl a zároveň otvírák alba Sami akustickou kytarou, heligonkou, vínem a určitou roztančeností připomíná Paříž, přezdívka česká Zaz není tím pravým ořechovým. Jednak proto, že Tichá je stylově na desce rozmanitější a víc popovější, zdaleka není takovým živlem, i když v jediném duetu na albu (s Davidem Stypkou) tvrdí, že bude Divoká. Highlight celé desky se skrývá ve druhém singlu Zničená zem. Silné písni, která pojednává o poslední chvíli, kdy se partneři ve vztahu rozhodují, jestli pokračovat nebo odejít. Album se původně mělo jmenovat Kolemjdoucí podle další skladby, která je spíš klidnější.

Celkově deska plyne v pomalejších rytmech a je spíš zadumanější, takže zpěvačka dodělává pro koncertní vystoupení ještě některé rychlejší kousky. Písní, nádechem a zvuky připomínající Francii je víc (Příteli), jedna dokonce nese přímo název V Paříži, ta je ale stylově laděna popově. Tichá nezapomněla ani na svou sestru (Vlci) a na závěr nechá naplno rozeznít všechny barvy svého hlasu v klavírní baladě Vítr. Tohle album chytne a nepustí, baví i na desátý či patnáctý poslech. Kdo má rád ženskou křehkost a zároveň nebojácnost a odvahu, najde jí na desce plno. Na tenhle debut se opravdu vyplatilo čekat.

 


 

Kateřina Marie Tichá

Sami

SINGLTON 40:22  ŠANSON, FOLK

ROMAN JIREŠ (ČTK)

Skladatelka a zpěvačka Kateřina Marie Tichá, která se do povědomí posluchačů zapsala singlem Vzpomínej z roku 2012, si dala se svým debutovým albem na čas. Autorská nahrávka s tuctem písní, jejichž texty se ve většině případů dotýkají nešťastných vztahů, však ukazuje, že dnes šestadvacetiletá rodačka z Vlašimi udělala dobře, když nikam nespěchala. Její potenciál byl jasný díky stovkám koncertů v roli hosta spřátelené kapely Jelen, ale album Sami je i tak příjemným překvapením. Mimo jiné proto, že se obešla bez pomocné berličky v podobě mnohými očekávaného výrazného hostování muzikantů z Jelena. 

Hudbu i osobní texty si napsala sama, pouze v písni V Paříži dodal refrén David Stypka. Držitel ceny Anděl v kategorii Sólový interpret také na desce hostuje ve skladbě Divoká. Tiché se tak odvděčil za její vokály na části svého alba neboj. Sama autorka písní, která materiál psala průběžně čtyři roky, si na desce podle svých slov netroufla hrát na žádný nástroj a svěřila se do rukou producenta ODD (Ondřej Turták). Hudebnice označovaná jako česká Zaz na vyzrálém debutu přichází s mixem několika žánrů, v němž atmosféru pařížských ulic střídá silný orchestrální refrén nebo příjemný pop rock. Spojnicí různých stylů je pak příjemný hlas Tiché a osobitá lyrika textů, které by v mnoha případech obstály i bez hudebního doprovodu. 

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE