Komunál – Naše věc

komunál naše věc

Interpret: Komunál 

Album: Naše věc 

Vydavatelství: Vlastní náklad

Žánr: ROCK  

Stopáž: 43:31  

Autor recenze: ZDENĚK HEJDUK

S historickou událostí mělo být spojeno poslední album chlumecké kapely Komunál. Měla je pokřtít 22. března v dlouho dopředu beznadějně vyprodané pražské Lucerně, což měl být vrchol její dosavadní kariéry. Jenže viry a s nimi spojená karanténa byly jiného názoru a skupina místo křtu pověsila výsledek několikaleté práce na své webové stránky a dala jej zdarma fanouškům k dispozici. 

V recenzi na minulou desku 25 ran bičem jsem psal o tradičních textových tématech Komunálu, jimiž jsou především válečné vřavy napříč historií a atributy s nimi spojené. Na novém albu se toto téma překvapivě objevuje jen ve skladbě Zapalte nás, pěveckém duetu frontmana Luboše Suchánka se zpěvákem Dymytry Protheem, na kterou kapela natočila působivý videoklip a tradiční autor všech textů Luboš Suchánek se v něm neubránil recitativu. Lehkým textovým klišé pak zavání Prolomenej led. To jsou ale veškeré případné výhrady k této desce. 

Jejím vrcholem jsou naopak třeba milostná a zároveň tragická Dva přístavy s pianem Jardy Bárta Nováka v úvodu. Jeho nástroj na tomto albu dostává vůbec více příležitostí a není to v žádném případě na škodu. Podobně je to v další vynikající filozofické skladbě Pod maskou klauna. V rokenrolu U Čertovky si textař Suchánek vypomohl slavným citátem Jana Wericha, na módní vlně, ale se ctí se svezl v kritice sociálních sítí v Chycenej v sítích. Do třetice piano zahajuje zpověď vězně Za ostnatým drátem, přímo o pianistovi a samozřejmě s pianistou je další klipová a závěrečná Poslední kulka. Pod muzikou je podepsaná celá kapela, u dvou písní (Prolomenej led, Za ostnatým drátem) vypomohl coby host kytarista Míla Sládek. 

Melodie jdou textům naproti, zpěváku Suchánkovi vyhovují dlouhé slabiky, jež chystají půdu stejně klenutým refrénům, které si pak zpívá chorálem celý sál. Jako mnoho jiných koncertů je i křest desky v Lucerně přesunutý a lidé si den před zářijovým státním svátkem zcela určitě užijí nejen letité hity, ale i několik skladeb z novinkového alba.      

 

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE