Krajina Ró – Hotel Blázen

Interpret: Krajina Ró 

Album: Hotel Blázen 

Vydavatelství: Indies Scope 

Žánr: LIGHT ROCK FOXTROT   

Stopáž: 36:22  

Autor recenze: ZDENĚK HEJDUK

 

O vzniku nového hudebního projektu lídra žánrově nezařaditelné kapely Jablkoň Michala Němce si v tomto čísle Rock&Popu můžete přečíst na jiném místě. Prvním výsledkem je deska, na které se sešel jak s muzikantským souputníkem z původní kapely, tak i s o několik generací mladšími hudebníky. Společně nabízejí jedenáct písní, opět ne nijak lehce žánrově zařaditelných. 

Titulní Hotel Blázen naznačuje, o co v následujících minutách půjde. Má v sobě křehkost i lehkost, tak jak je známe z Jablkoně, ale náhle se přidají tvrdší kytarové plochy. Zajímavý je i kontrast drsného Němcova zpěvu s vysokým dívčím hlasem Anny Břenkové. Ten ještě více vynikne v následující skladbě Drahokam s akustickou kytarou, kde v duetu zpívá každý sám. Němcův hluboký hlas podtrhují slova použitá v textu (kameny, lom, skála, kladivo), Břenková zase něžně zpívá o létě, závoji odkvétajících polí, kousku země. Nemůže být většího kontrastu. 

Snad ještě hlouběji jde Němec se svým hlasem v písni Zrcadlo, v níž zpívá nad hardrockovými riffy i s pointou v textu. Tři skladby jsou s anglickými texty. Here I Am je lehce bláznivou hříčkou, Fly My Way střídá zasněné polohy intimního zpěvu Břenkové s občasnými tvrdšími hudebními plochami, Broccoli je už regulérní vypalovačka, ve které po křehkém zpěvu není ani památky a Břenková předvádí, že se do toho umí pořádně opřít. Z tvrdého rocku také vychází možná až příliš jednoduchá textová hříčka Milý Jiří. Naopak pomalý je další duet Jenom informace, opět s mnohovrstevným textem. Vrcholem alba je singlová Ječmen a pšenice s pěveckým duetem, líčící náladu ročního období v kontrastu s tím, co se děje v hlavách hrdinů písně, a s krásnými textovými obraty. 

Přestože desku natočili v některých kruzích známí muzikanti, jedná se v podstatě o novou kapelu, takže její prosazení se na tuzemských pódiích nebude lehké. Zajímavý repertoár by však mohl oslovit jak milovníky alternativní muziky, tak přímočarého rocku s chytrými texty.     

Související články

Komentáře