Kulturní úderka vyráží za posluchači s Black Metallem
Aby nedošlo k mýlce. Parta muzikantů z Brna a Sarajeva sdružená v kapele Kulturní úderka rozhodně nijak dramaticky svůj hudební projev nezměnila. Jde o víceméně garáží načichlý rock, do něhož je tu zamícháno bluesové koření, onde zas ostřejší riff anebo ztišení se do akustické balady. Žádný metal tu asi jen tak nikdo nenajde. Přesto ale kapela pojmenovala svou aktuální novou, v pořadí třetí desku právě Black Metall. Název nahrávky však poukazuje spíše na její syrovost a neuhlazenost.
Kulturní úderka vznikla v devadesátých letech a v té době byla silně ovlivněna brněnskou alternativou. „Odkazy na tu scénu zachováváme do dneška a promítá se to jak v textech, tak v hudbě,“ sděluje autor, zpěvák a kytarista Štěpán Dokoupil. „Texty jsou pro nás dosti podvědomá a niterní záležitost, samozřejmě i díky Omerovi nás v současné době hodně ovlivnilo melancholické Sarajevo, ale je tam i plno veselých témat ze života v Brně. Celkově je to syrová nahrávka, zvukově i pocitově sahající od psychedelického blues 60. let po americkou klubovou scénu reprezentovanou třeba John Spencer Blues Explosion.“ Kulturní úderka má však svůj zvuk, svůj projev, svoji autenticitu.
Přestože v současnosti je sestava již pětičlenná, nahrávání začínala kapela jako kvarteto muzikantů z Brna a Sarajeva. Celé album výrazně navazuje na comebackovou nahrávku Sarajevská katarzijja. Ta vznikala přímo v Sarajevu, ale tentokrát se kapela vrhla do pražského studia Golden Hive. Štěpán Dokoupil srovnává novinku s předchozími deskami Kulturní úderky: „Black Metall je nejpestřejší, můžeš na ní slyšet snad všechny naše nálady, ale převažuje rocková energie. Předchozí nahrávka, Sarajevská katarzija, je hlavně akustické album, které vzniklo po dlouhé odmlce kapely během týdne v srdci Sarajeva. No a Rock’s Groove je debutové album narvané mladickou energií a nerozvážností.“ Nahrávku produkoval Bert Neven, mix a mastering měl na starosti Amak Golden.