Ladislav Vostárek – Jen jednou dostat šanci (KNIHA)

ladislav vostarek jen jednou dostat sanci

Ladislav Vostárek byl a je muž mnoha profesí, v současném, již důchodovém věku jej ještě živí především jeho advokátní praxe. Před desítkami let stál otextováním jejích prvních a největších hitů za úspěšným startem kapely Katapult. Když později jeho spolupráce s frontmanem skupiny Oldou Říhou skončila, hledá za něj Říha víceméně náhradu dodnes. Původní idea knihy byla právě ohlédnutí za texty, nakonec však autor zvolil formu nejen pouhého otištění slov písniček, ale i beletrizovaných vzpomínek na svůj bohatý život a texty historky ilustruje a podtrhuje.

To se ukázalo jako docela dobrý a milý nápad. Když vzpomíná na rozchod svých rodičů, doplní jej textem písně Jsou špatný dny, líčení jeho zaměstnání u geologického průzkumu či jako řidiče kropicího vozu znázorňuje další hit Katapultu Máš na to být víc, první z celkově tří manželství zase Tvůj první mejdan. Narukování na vojnu do Benešova doplní smutná máničkovská Do klína ti padaj tvoje dlouhý vlasy a nakonec v pohodě prožitou presenční službu u Vojenských staveb Vojín XY hlásí příchod

Textů je v knize na osmdesát, spolu s beletrií dohromady pasují a vše se příjemně čte. U notoricky známých textů v hlavě okamžitě naskočí melodie a v ději se postupně odhalují další nejen pracovní Vostárkovy tváře: náborář Pražského kulturního střediska, novinář v Mladé frontě, peripetie jeho prvního rozhovoru rovnou se spisovatelem Václavem Čtvrtkem, ale i zážitky s pořadem Hvězdy tehdejších mikrofonů tvořeného triem zpěváků Achill, Zachar a Bolek, geniálním hudebním skladatelem Angelem Michailovem a moderátorem Eduardem Hrubešem či právě ono osudové setkání s Katapultem.

To už se Vostárek kromě textařiny věnoval i práci manažéra, za komunistů všelijak maskované, v níž se mu díky kontaktům dařilo. Málo se třeba ví, že živé stříbrné album Katapultu vzniklo jako svazácká brigáda a písnička byla určená pro sokolovský festival politické písně, na kterém nakonec Katapult nevystoupil, protože plzeňští komunisté po zhlédnutí toho, co především s dívkami dělá hudba Katapultu, řekli, že na přehlídce bude buď tato kapela, nebo oni. 

Vostárek stál i u pozdějšího vzniku skupiny Turbo, již si vysnil od stolu coby plakát na Coca Colu, s Vladimírem Kočandrlem pod pseudonymem Vlasta Voko vytvořili repertoár pro novovlnný OK Band i recesistické Mýdlo, do populárního televizního německého pořadu Ein Kessel Buntes dostal i tuzemské umělce. Čtenář se tak probírá zajímavým umělcovým životem prostřednictvím mnoha veselých a v případě jeho třetí ženy nebo zpěváka a kytaristy Richarda Kybice i smutných historek a příhod. 

Škoda jen jeho častého navážení se do hudební kritiky a zejména jejího guru Jiřího Černého. Ještě pochopitelné by to bylo u známého kritikova odsudku úspěchu Katapultu coby vyhnaného manažerskými prášky, když oním manažerem byl právě Vostárek, ale otírat se o jeho gentlemanství a chlapství už je zcela zbytečné. A možná škoda i historek, na něž nedošlo a které jsou podle autora vázány povinnou advokátní mlčenlivostí. Na malé umělecké dílo ještě knihu povyšují grafické ilustrace Jiřího Slívy a osobité karikatury Josefa Blechy. 

Autor: Ladislav Vostárek
Kniha: Jen jednou dostat šanci
Vydavatelství: vlastní náklad
Žánr: TEXTY A VZPOMÍNKY
Stran: 184
Autor recenze: ZDENĚK HEJDUK

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE