Ľahká múza vydává DVD s názvem Performance

Originální a nepřehlédnutelná. Taková charakteristika nezřídka zaznívá z řad těch, jež oslovila tvorba slovenské alternativní dark wave stálice, souboru Ľahká múza, na adresu jejich hudby, ale i živých vystoupení. Hudbu si mohli fanoušci této, v určitých kruzích až kultovní formace, vychutnat z nahrávek – za třicet dva let své existence má Ľahká múza na kontě šestici CD a z dávnějších dob i duo alb na magnetofonových kazetách. Atmosféra koncertů, která je třeba i díky specifické vizuální stylizaci jedinečnou záležitostí, však zatím na oficiálním nosiči zachycena nebyla.
Nebyla, ale teď už je. Ľahká múza právě vydává poměrně reprezentativní DVD s všeříkajícím názvem Performance, které obsahuje přibližně čtyřicetiminutový záznam vystoupení souboru v bratislavském Ateliéru Babylon z roku 2013 a k tomu pak několik kratších koncertních záznamů z let 1993 – 2015. Není to tedy jen zachycení oné neopakovatelné koncertní atmosféry, ale svým způsobem také tak trochu studijní materiál na téma, jak se vyvíjela a měnila live podoba skupiny.
S pokrytím nákladů na vznik DVD pomohli souboru i fanoušci prostřednictvím crowdfundingového portálu Hithit.
Proč ale místo dlouhých popisů nedat slovo také samotné Ľahké múze? Na pár otázek odpovídá vokalistka Gudrun.
 
S ohledem na to, že na vizuální podobu kladete velký důraz, se zdá být vydání DVD logickým krokem. Nehledě na to, že příznivci tvorby Ľahké múzy oceňují právě tu provázanost komplexních audiovizuálních vjemů. Lze chápat vydání DVD i jako určité doplnění chybějícího kamínku do mozaiky diskografie souboru?
V našom prípade ide po toľkých rokoch na scéne vôbec o prvé DVD. Vydali sme 8 albumov, založili vedľajší projekt Hieros Gamos, ale DVD stále chýbalo. Už dávnejšie sme po ňom túžili, ale keďže nás nezastrešuje žiadne vydavateľstvo, tak sú potom možnosti vydať kvalitne spracované DVD obmedzené. Archivovali sme priebežne možné časti a čakali na nosný záznam a tiež aj spracovateľa DVD. To sa nakoniec podarilo v roku 2013, keď sme získali veľmi kvalitnú nahrávku koncertu, kde sme hrali ako predkapela švajčiarskych The Young Gods. Súčasne sa koncert nahrával na viacero kamier a potom zostrihal. Po tomto zázname sme už tušili, že nastal ten správny čas na kompletizáciu celého DVD. Dohodli sme sa s Janom Haberom, ktorý celé DVD zabezpečil po technickej stránke, že ideme do toho….
Bylo hodně těžké vybrat z materiálů, které jste měli k dispozici, právě ty, co se nakonec na disku objevily? Ten hlavní, z bratislavského koncertu, byl, předpokládám, jasný. Ale jak složité to bylo s dalšími záznamy? 
Išlo o to, aký priestor máme (minutáž DVD je maximálne 120 minút záznamu) a čo je na technickej úrovni po stránke obrazovej či zvukovej. Náš zámer bol vydať kvalitné profesionálne DVD s exkluzívnym obalom (čo je u nás zvykom). Takže nastalo nekonenčné prehrávanie archívu a vyberanie vhodných kandidátov na disk. Nakoniec sme sa rozhodli zaplniť DVD do maxima a rozdeliť ho na časť „archív“ a súčasnosť. DVD má 118 minút.

Ľahká múza obal DVD
Ľahká múza DVD Performance
Využití historičtějších záznamů nádherně dokumentuje, jaký vývoj prodělal nejen zvuk a interpretace, ale i pódiová prezentace kapely. Možná je jen trochu škoda, že není zastoupeno také první desetiletí nového milénia. Nepodařilo se z této doby najít obrazový záznam odpovídající kvality?
Chceli sme fanúšikom poskytnúť prehľad vývoja a preto sme siahli naozaj hlboko. Prvý záznam je z roku 1993, pôvodne nahraný na VHS kameru. Obsahuje autentický zvuk zaznamený len na mikrofón kamery a životnosť pásky tiež spravila svoje. Ale nakoniec sa podarilo vybrať aspoń 3 jako tak použiteľné skladby. Mali sme z toho aj obavy (nízka kvalita), ale podľa ohlasov fanúšikov ich práve táto nahrávka z U clubu veľmi potešila. Brali to naozaj ako pohľad za oponu času… Potom sme pridali záznam z roku 1998 a následne až zázmamy z rokov 2013 – 2015. Určite je škoda, že medzi tým nemáme zastúpené niečo aj po roku 2000. Záznamy existujú, ale nie sú na profesionálnej úrovni, sú vhodné len na YouTube, kde sa aj hojne nachádzajú. Je to spôsobené tým, že nemáme stáleho spolupracovníka na točenie záznamov, čo je samozrejme při takýchto veciach veľký problém.
Část nákladů na vznik DVD pokryla crowdfundingová kampaň. Využili jste ji poprvé? A jak splnila vaše očekávání?
Od roku 2006 vydávame svoje nosiče na značke eXcentriX records. Je to naša vlastná značka, ktorú plne financujeme. Je to reakcia na nechuť donekonečna vyjednávať s vydavateľmi a hlavne čakať 2-3 roky v ich edičnom pláne na samotnú realizáciu nosiča. Vydali sme debutový album nášho bočného projektu Hieros Gamos a v roku 2013 aj CD Ľahkej múzy – Byť tvojím zrkladlom. Náklady z predaja oboch nosičov sa ešte nevrátili a preto sme hľadali možnosť jako vydať DVD Performance začiatkom roka 2016 . Keďže v zahraničí sa dlhodobo používa tento spôsob financovania projektov, rozhodli sme sa to vyskúšať aj my. A tiež sme chceli zistiť, ako nás vlastne podporia/nepodpoia skalní domáci či zahraniční fanúšikovia. Preto sme na to využili server HitHit.com, ktorý umožňuje mať dve jazykové mutácie kampane (slovenčina/angličtina) a tiež platobné brány na úhrady aj zo zahraničia. Samotná kampaň trvala 40 dní, čo znamenalo každý deň komunikovať s fanúšikmi cez Facebook a túto kampaň moderovať s cieľom vyzbierať potrebnú sumu. V konečnom dôsledku bola kampaň úspešná a v deň ukončenia sme splnili výber cieľovej sumy na 106 %. Skutočne sa poskladali ako domáci tak aj zahraniční fanúšikovia z rôznych kútov sveta, čo teda obzvlášť poteší. Kampaň nás ale hlavne viacej zblížila po ľudskej stránke, čo považujem za vysokú pridanú hodnotu!
Kde mohou případní zájemci vaše DVD získat a kde bude možné Ľahkou múzu vidět a slyšet v nejbližší době live?
DVD Performance sa dá objednať prostredníctvom našej web stránky www.lahkamuza.net v časti e-shop. Tam nájde záujemca všetky potrebné informácie aj k ostatným aktuálnym CD v predaji. Po zlých skúsenostiach s distribútormi si zabezpečujeme distribúciu nosičov sami. Fanúšikovi to prinesie nižšiu cenu nosiča a možnosť komunikovať priamo s členmi kapely. Letnú časť koncertov máme za sebou, takže sa pripravujeme na jesennú časť. V septembri/září budeme hrať s Hieros Gamos v Trnave a v októbri/řijnu by sme mohli hrať s Ľahkou múzou ako predkapela jednej  legendárnej anglickej gotickej kapely (post predkapely nie je potvrdený ešte na 100 %, tak viacej prezrádzať radšej nebudem) no a do zimy by sme chceli viacej pohrať s Hieros Gamos a pripraviť nové skladby pre koncerty Ľahkej múzy v roku 2017. Samozrejme do konca roka ešte ďaleko, tak nevylučujem aj ďaľšie koncertné aktivity, o ktorých aktuálne nevieme. V každom prípade sa tešíme na všetky naše umelecké aktivity.
[youtube]https://www.youtube.com/watch?v=0gRgB6N_yms[/youtube]  
 

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE