Lenka Nová má nový videoklip – Pro Boha

nova

Lenka Nová přichází s již třetím videoklipem ke svému posledního úspěšnému albu Dopisy. Natočila ho sama během svého pobytu ve Slovinsku, kde částečně trávila podzimní lockdown. Koncepční album Dopisy vyšlo na jaře 2020 a bylo inspirováno skutečnými dopisy, které Lenka sbírala tři roky. Poté pro účel alba sestavila špičkovou kapelu, přizvala kytaristu Josefa Štěpánka, pianistu Petra Maláska, se kterým poslední tři roky vystupovala v hojně navštěvovaném komorním koncertním programu Ve dvou. Basu nahrál Rasťo Uhrík a bicí Miloš Dvořáček. Vzniklo album, které se vymyká svou uvěřitelností, úsporným a přesvědčivým pěveckým projevem Lenky Nové, špičkovými instrumentálními výkony jejích kolegů, skvělými aranžemi a výborným zvukem, o který se postaral zkušený mistr zvuku Michal Pekárek.

Odkaz na Videoklip Pro Boha:

Ke vzniku nejnovějšího videoklipu Pro Boha nám Lenka Nová poskytla krátký rozhovor:

Jak jste se ocitla uprostřed lockdownu ve Slovinsku a proč právě tady vznikl videoklip?

Můj přítel má v Piranu byt a má zde také nějaké obchodní aktivity, takže jsme této možnosti využili, a víc než měsíc tu pobývali. Díky tomu, že děti měly školu on-line, tak jsme to mohli uskutečnit. Spouštěcím momentem byl telefonát s ředitelkou Supraphonu Ivou Milerovou, která zcela spontánně reagovala na můj pobyt ve Slovinsku slovy: „Tak tam něco natoč, když je to tam tak hezký…“, no a pak už to bylo poměrně rychlé…to prostředí je velmi fotogenické, síla moře, které se mění každý den, změny počasí, velké vlny, silný vítr a druhý den až dusivé ticho a hladina jako olej, to vše evokuje sílu něčeho nad námi, nad čím nemáme moc a co tu přetrvává dlouhé věky a naše životy mezitím přicházejí a odcházejí. Právě na těchto místech jsem často viděla lidi, jak dlouze hledí do dáli, dobíjejí baterky a možná přemýšleli nad tím, co se právě děje, co bude dál, a čekali na odpovědi. A to byly ideální kulisy pro text Lukáše Pavláska, který napsal na album Dopisy. Píseň se jmenuje Pro Boha a je právě o tom, že když nemůžeme najít odpovědi na své otázky zde na Zemi, obracíme své pohledy k něčemu nad námi, ať už to nazýváme jakkoliv.

Jak jste klip natočila, když to bylo spontánní rozhodnutí?

Točila jsem na iPhone, umí i zpomalené záběry v dobré kvalitě. Byla jsem spíše v roli pozorovatele, než že bych záběry nějak moc připravovala. To místo znám, takže k některým částem v textu jsem přesně věděla, kde a co chci natočit, něco vzniklo samo od sebe, zkrátka se to stalo a my jsme byli právě při tom. V klipu si tak zahrála moje dcera Káťa, její spolužačka Julie, místní děti, psi i rackové.

Poměrně vážný text napsal Lukáš Pavlásek, to je pro něj nezvyklá poloha.

S Lukášem jsem začala spolupracovat v roce 2012 na albu Psí hodina, takže už vím, že dokáže být nejen komikem, ale umí dobře pracovat s češtinou a jeho texty mají vždy nějaký nápad. Na Dopisy napsal ještě text Do písku, který mám taky moc ráda. Ten je nečekaně aktuální, i když mi ho poslal už v roce 2018. Výhledově bych byla ráda, kdyby klip vznikl i na tuto písničku.

V nečekané roli se zde objevil i vynikající bubeník Miloš Dvořáček, jak k tomu došlo?

Ano to je pravda. Miloš nahrál do písničky skvělé perkuse, taky za námi kdysi v Piranu byl, a tak vím, že to místo má moc rád, ale je taky výborný kameraman, což už se tolik neví. A tak když si v prosinci na našem koncertě posteskl, že by chtěl něco točit, nebo stříhat, nabídla jsem mu, jestli to nechce se mnou dokončit. Byla jsem ráda, že se toho chopil profesionál a dal tomu nějakou štábní kulturu.

Čemu se v současné době věnujete, jak trávíte čas během covidových opatření?

Pokud mám u sebe dceru, tak máme poměrně jasný režim během on-line výuky, snažím se jí pomoci s učivem, vařím obědy, večeře, odpoledne jdeme na vycházku. Do toho odbavuji svůj e-shop, který krásně jede a mám radost, že je o mé drobné radosti zájem. Zvlášť dobře se chytl Diář pro nové začátky, který se dá začít používat jakýkoliv den v roce. Sama ho používám a skvěle mi doplňuje telefon, kam si zkrátka nějaké věci nezapíšete. Jinak jsme si volali tento týden s Ondřejem Trojanem, který je organizátorem letního filmového a hudebního festivalu Slavonice Fest a domluvili jsme se, že budeme připravovat program v plném rozsahu, na který byli návštěvníci festivalu zvyklí před pandemií. Mám zde na starost hudební dramaturgii, takže tomu se taky budu teď věnovat. Jak to celé bude samozřejmě ukáže čas, ale my budeme připraveni. Ráda bych natočila ještě jeden klip a zároveň začínáme chystat komorní turné VILA TOUR, které chceme odjet v letních měsících 2022 po historických architektonických skvostech naší vlasti. Chtěla bych, aby to byl milý společenský zážitek, spojení hudby a zdařilé architektury, kde by se lidé něco dozvěděli o konkrétních místech, poslechli si koncert, dali si skleničku a prožili výjimečný večer v příjemné společnosti na nezvyklém místě.

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE