Lili Marlene – Nevídané album

lili marlene nevidane album

Interpret: Lili Marlene 

Album: Nevídané album 

Vydavatelství: mARTin

Žánr: FUTURISTICKÝ ŠANSON 

Stopáž: 46:56 

Autor recenze: ZDENĚK HEJDUK

Leccos o náplni desky napoví její rubová strana s podtitulem Neví(y)dané album inzerující čtrnáct skladeb, které se nikdy na žádné nahrávce neobjevily. To ale není tak docela pravda, protože názvy orchestrální miniatury s kytarovým sólem Taneční a vrcholu alba, rockového šansonu s drsným zpěvem Dáši Součkové Žena ze Stínadel, z jehož hlavní hrdinky by Jaroslav Foglar rozhodně radost neměl, najdeme už na albu Tango Desolato. Na novince je ale ta první v demo podobě z roku 2009, druhá ve verzi doprovázející film T.M.A. tuzemského režijního mistra napětí Juraje Herze. 

Deska vůbec nabízí mnoho hudebních spojení hlavního aktéra kapely, kromě mnoha jiného skladatele, muzikanta a zpěváka Martina Němce s jinými uměleckými disciplínami. Třeba působivá Periferie, náladou se vracející do žižkovské knajpy doby Pěničky a Paraplíčka opět s hlasem Součkové hrubým jako šmirglpapír a s tahací harmonikou, ovšem podbarvená elektronikou a elektrickými kytarami, pochází ze stejnojmenného baletu, který rozhodně není klasickým tanečním představením a Součková v něm navíc vystupuje v roli Vypravěčky. 

Beze slov interpretované snové PrologEpilog zase pamětníkům připomenou televizní detektivní seriál České televize Agentura Puzzle, pochodový marš s vrstveným vokálem Gaskonští kadeti a druhá hudební jeden a půlminutová skladbička Arras zase měly doprovodit nikdy nerealizované divadelní představení Cyrano. Slavnější Němcovu kapelu Precedens svým soundem připomene Berlínská zeď o hradbách postavených mezi národy i lidmi s trubkou Míry Barabáše a závěrečným bubínkem upomínajícím na pochody s touto zemí spojované. 

Mrazivou náladu navodí duet Zvolna s textovým obratem „… a smrt už spěchá na ranní…“ opět s trumpetovým sólem, ve skladbě Poslední máj zase nad hlasem zpěvačky pohybujícím se v hloubkách i šplhajícím do fistule bublají klávesy i sóluje kytara. Nejčerstvější z celé hudební várky je píseň Hoří Notre – Dame reagující na nedávnou smutnou francouzskou tragédii, která by klidně mohla znít v nějakém dalším divadelním představení. 

Ne, rozhodně se nejedná o vymetení hudebních šuplíků, ale o zajímavé shrnutí několikaleté tvorby originálního autora. Jen škoda, že navzdory výtvarnému zpracování názvu desky i kapely a snímku zpěvačky od známé fotografky aktů Terezy z Davle, je nosič uložený jen v jednoduché pošetce. Běžný formát s bookletem, na němž by Němec mohl předvést svou další výtvarnou tvář, by nahrávce slušel ještě víc. Ale vzhledem k tomu, že si album vydal na vlastní značce vlastním nákladem, stály za jeho skromnější podobou nejspíš tradičně finance.    

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE