Marien – 2020

marien

MARIEN

2020

SUPERGRAM                                                           FOLK, ŠANSON

51:37

 

MILAN MENČÍK

 

Fanoušci pardubických Marien se dočkali po šesti letech nového autorského alba 2020. Snad proto, že nástup na profesionální dráhu dosud kapela nezvažuje, není frekvence vydávání studiových desek nejvyšší. O to víc nové album 2020 překvapuje. Rozhodně na něm nejsou cítit uspěchanost, stres či neklid. Oproti šest let starému předchůdci Ze skla se formace znovu aranžérsky, hráčsky i pěvecky posunula, vyzrála a výsledek je pestřejší a propracovanější. Síla Marien tkví nejen v mohutných vokálech, ale i v pěvecky silných členech formace, takže sólové party jsou rozvrstveny hned mezi pět osob ze sedmi.

Ještě významnější devíza je v obsahovém sdělení písní autora a kapelníka Víti Troníčka. Ani žánrově to není jen čistý folk. Na desce je třeba i skladba s prvky flamenca Lipce, klavírní šanson s textem Radky Havelkové Jednosměrná či ostřejší akustický beat v písni Michala Patáka Záložní plán, kterou zpívá Ivan Němec. Nechybí ani silný irský tradicionál Příboj, jejž zpívá Karolina Böhmová, která byla jako nováček s kapelou ve studiu poprvé. V některých skladbách jsou použity bicí, jinde zase klavír (tyto dva nástroje přitom do koncertní výbavy formace nepatří).

Album má jednu pro folk dost zásadní vlastnost. Po jeho poslechu máte chuť vzít si do ruky kytaru a písně si zahrát. Ještě se k tomu dá přidat fakt, že se deska neoposlouchá, naopak s větším počtem poslechů stoupá chuť si stříbrný kotouček do přehrávače vložit znovu. Takže jediná výtka míří ke skladbě Propast, která je jako singl perfektní, avšak svojí nabroušenou náladou do celkového pojetí alba až tak nepasuje. Čtrnáctka písní je jinak klidná, pohodová a milá. Prostě přesně taková, jak to stále rozrůstající se počet fanoušků pardubické skupiny má rád. Odměna za téměř půl milionu korun vybraných v crowdfundingové kampani rozhodně stojí za to.

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MATĚJ HOMOLA Když nemám zrovna nápad na originální sochu, jdu a vyřezávám zvířata, to je pro mě škola

Když se řekne Wohnout, vybaví se hudebním fandům pravděpodobně tvář jejího nejvýraznějšího člena, zpěváka a kytaristy Matěje Homoly. Stejně jako jeho mladší bratr Honza se i Matěj zhlédl ve výtvarné tvorbě. V době lockdownu objevil souhrou okolností řezbářství a od té doby podle vlastních slov prakticky nepustil motorovou pilu z ruky. Na kontě má na tři stovky soch zvířat, postav…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE