Martin Němec – Krásný den! (KNIHA)

martin nemec krasny den

Krásný den! Tímhle pozdravem začíná muzikant, kapelník rockových seskupení Precedens a Lili Marlen, malíř i scenárista své krátké facebookové literární příspěvky, jež shrnuje stejnojmenná knížka kapesního formátu. První autor vložil na sociální síť 1. října 2015, poslední, který kniha zachycuje, je z 28. října 2019, a to v grafické úpravě, kdy na levé straně je umístěný text a na pravé fotografie či reprodukce obrazu.

Od obrázku na pravé straně pak povětšinou autor odvíjí své úvahy, ať už rozebírá pohled na své dětské malůvky či současné obrazy a jejich instalace na výstavách po celé republice. Případně fotografie z mládí, na nichž je často zachycený se slavnými herci, se kterými se přátelil jeho otec, také malíř. Nechybí momentky ze studentského hippie života, povětšinou s láskou Janou, jež je dnes jeho manželkou, a samozřejmě snímky z jeho současného života, na kterých venčí psa nebo fotí různá zajímavá zátiší. Neschází ani odkazy na bigbítový život v jeho kapelách či svérázné pozvánky na konané akce.

Martin Němec, též autor několika povídkových knížek, dokáže na malém prostoru rozjet literární erupci plnou slovních hříček, oslích můstků, dvojsmyslů a neskutečných hrátek s češtinou s hojně používanými závorkami. Smutní tak třeba nad tím, proč se tradiční rekvizita Velikonoc nepíše „pomláska“, když má s láskou tolik společného, porovná slovo Španělka coby krásku z jižního státu s kytarou legendárního spoluhráče Jana Sahary Hedla. Zamyslí se nad štětcem a štětkou, značící lehkou ženu, či jestli slovo posléze nemá základ ve slezině a zánět zase že zní rusky, přece „za nět“, vymyslí i nová slova uchlebíčkuje či zjednohubkuje. 

K tomu přidá nějaké ty veselé příhody, ukázky ze svých již vydaných povídek nebo z rozhovoru s naším redakčním kolegou Honzou Šídou. Z knihy není jasné, jestli Němec píše na sociální síť svůj příspěvek každý týden a do knihy vybral jen některé, protože mezi daty je klidně i měsíc pauza. Ale vzhledem k tomu, že je v ní i jeden, v němž přizná, že jej nic nenapadlo, asi tomu tak nebude. 

Naštěstí jindy o nápady nemá nouzi, takže čtenář se má nad čím bavit. Za všechny alespoň jedna ukázka: „… zároveň to mohla být umělecká instalace studentů designu (kde jsou ty časy, kdy instalace dělali instalatéři, zatímco umělci vystavovali) a místo projektů se vydávaly desky, na kterých byly skladby (písničky), nikoliv tracky, a divadelní herci ještě nebyli performeři…“ 

V této jedné větě jsem vynechal čtyři smajlíky, kteří mají jakýs takýs smysl v textu na Facebooku, ale v tištěném textu spíše ruší a překážejí. Ale to je jen malá výtka u knihy, jež se sice dá přečíst na jeden zátah, ale její funkce je spíše v četbě jedné náhodně vybrané stránky ke zlepšení každodenní nálady. 

 

Autor: Martin Němec 

Kniha: Krásný den! 

Žánr: FACEBOOKOVÉ TEXTY  

Stran: 303 

Autor recenze: ZDENĚK HEJDUK

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

RADŮZA I když přijdou temné doby, pořád je někde odemčené nebe

Radůza, žena, jež vás na koncertě uhrane svou energií, mnohotvárností hlasového projevu i poetikou textů a překvapí plejádou nástrojů, které ovládá a během vystoupení prostřídá. Při rozhovoru s ní oceníte zejména její přirozenost, přímost či hloubku a upřímnost slov, jež vysloví, ať už se jedná o jakékoli téma. Ačkoli bylo hlavním tématem našeho povídání dvojalbum Nebe je odemčené, které vydala v půli března, obsáhly…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE