MICHAL HORÁK laškuje s lamou

Foto Tony Kosar mail 1 1 e1695111965397

Klip Není to divný předznamenává album Ideální čas se nezbláznit: Venku to tak sice ještě úplně nevypadá, ale podzim už klepe na dveře. Dny se pomalu krátí, fouká ze strnišť a letní rozjařenosti střídá pevnější režim. Na trudnomyslnost ale zapomeňte, stále populárnější písničkář Michal Horák má zaručený recept, jak se z toho všeho nepomátnout, a ani nepotřebujete předpis. Stačí si počkat do 29. září, kdy – příznačně na Michala (!) – vyjde jeho nové album Ideální čas se nezbláznit, na které od 3. října naváže Ideální čas na turné. Aby to čekání bylo trochu veselejší a líp utíkalo, coby malý předkrm se už teď servíruje singl Není to divný, v jehož doprovodném klipu si s Horákem zahrál mj. i vzácný host ze zvířecí říše!

Podívejte se zde:

“Je fakt, že lama v klipu není úplně standard, ale když nám režisér Vláďa Špička oznámil, že fráze z písničky ‚dole na baru se dějí věci, které povýšily laťku bizáru‘ se dá nejlíp vyjádřit ideálně velkým zvířetem, měli jsme jasno. Lama byla naopak podle paní chovatelky prý velmi spokojená, protože to najevo tím, že se nám tam během natáčení uvolnila poněkud víc, než jsme plánovali. Naštěstí bez trvalých následků na podlaze,“ komentuje držitel titulu Objev roku v anketě popularity Český slavík 21 herecké angažmá „velblouda Jižní Ameriky“ v klipové novince Není to divný, kde v možná trochu překvapivé roli uvidíte také třeba šampiona Oktagonu ve střední váze Patrika Kincla.

Není to divný je po jarní gangsterce Síť záchranná feat. Trocha Klidu a hravém lyric videu V harmonii, poukazujícím na Michalovu zálibu v hudební teorii, v pořadí třetí ochutnávkou z alba, na kterém se – jak i dosud zveřejněné skladby naznačují – mladý písničkář hudebně i tematicky posouvá na další úroveň i k ještě větší pestrosti.

„Psaní tohohle alba bylo pro mě úplnou novinkou, protože jsem zkrátka rok skládal písničky do šuplíku a z těch třiceti jsem nakonec vybral čtrnáct finalistů. Do toho celého mě uvrtal Jenda Vávra, kamarád a producent, který mě byl schopen nasměrovat v tvorbě i mimo moje standardní uvažování, a právě to mi přijde na té desce to nejcennější. Osvědčený producent, zvukmistr a talentovaný muzikant se smyslem pro absolutní detail Filip Vlček tomu už jen nasadil korunu. Navíc při natáčení byla vždycky ohromná sranda, a ačkoliv to trvalo dlouho a ne vždycky to bylo jednoduchý, bylo to prostě parádní. A myslím, že je to z těch nahrávek i cítit,“ přibližuje Horák práci na svém v pořadí třetím albu, jež navazuje na předchozí studiové počiny Michalovo cédéčko (2019) a Michalbum (2021). Kromě výše zmíněných na něj svým hudebním mistrovstvím přispěli také Jan Steinsdörfer (klávesové nástroje), Adam Černík (housle), Miloš Klápště (kontrabas) a Jan Nikendey (bicí).

Patrná hudební vyzrálost jde ruku v ruce i s tématy nových, pečlivě vybraných autorských skladeb. Horák se v nich hrdě hlásí k tradici českého písničkářství, přičemž kromě řemeslného mistrovství neopomíjí ani svůj tolik typický cit pro nadhled, sympatickou civilnost a autentický humor.

 

„Čím jsme starší a přibývá nám povinností, tím nám logicky ubývá volného času na to, co nás prostě jen baví a u čeho se uvolníme. No a časem to může nabrat na obrátkách a dospět do bodu, kdy už člověk nemůže dál. Bohužel mám ve svém velmi blízkém okolí pár lidí, kteří to s prací jednoduše přehnali, možná právě proto, že jsou skvělí a chtějí všem pomoct. A v této myšlence se nese i celé album Ideální čas se nezbláznit, u kterého by si posluchač měl prostě jen odpočinout a zapřemýšlet. Syndromu vyhoření se věnuje titulní píseň s Kubou Rybou – ten k tomu totiž má taky co říct a byla radost s ním písničku dávat dohromady,“ dodává k tomu mladý písničkář, jehož hvězda stále stoupá.

K faktu, že jeho hudba rezonuje na YouTube (více než 34 miliónů zhlédnutí), Spotify (přes 128 000 posluchačů měsíčně) a samozřejmě také naživo, když odehraje ke stovce koncertů ročně, pak aspirující doktorand Pedagogické fakulty Univerzity Palackého v Olomouci říká: „Ty svoje písničky sypu do lidí už 12 let a začíná se to projevovat. Věci jako Hej teto, V 7:25, Rande atd. se už objevují ve zpěvnících u táboráků, což mi přijde zkrátka úžasný a vážím si toho. Jsem zvědavej, jestli tohle nejvyšší ocenění získá i nějaká písnička z novinky, to se ale uvidí až za pár let. Je ale co dobývat a kam se posouvat, to bude vždycky. Těším se na to a doufám, že to se mnou lidi ještě nějakou dobu nevzdají…“

Pokud patříte mezi ty, kteří to s Michalem rozhodně vzdát nehodlají, ba právě naopak, doporučujeme vzít v potaz nejen Ideální čas na album, ale také Ideální čas na turné! Kompletní výpis všech plánovaných koncertů, odkazy na prodej vstupenek a další detaily najdete na www.michalhorak.eu. Pro další novinky a aktuality sledujte Michalův Facebook a Instagram.

IDEÁLNÍ ČAS NA TOUR 2023

3. 10. 2023, Brno – FASTfest (křest alba)

5. 10. 2023, Liberec – Lidové Sady

10. 10. 2023, Radim – Zastávka

11. 10. 2023, Plzeň – Music bar Anděl

12. 10. 2023, Praha – Palác Akropolis (křest alba)

14. 10. 2023, Příbram – Pojistka Club

18. 10. 2023, Chotěboř – Kino

20. 10. 2023, Velká Hleďsebe – Kulturní Dům

24. 10. 2023, Náměšť nad Oslavou – Sokolovna

03. 11. 2023, Lanškroun – Music Bar Forea

04. 11. 2023, Dobrá u Frýdku Místku – sál při ZŠ

8. 11. 2023, Ostrava – Klub Parník

9. 11. 2023, Bratislava – Randal Club

10. 11. 2023, Hradec Králové – Petrof Gallery (křest alba)

16. 11. 2023, Jilemnice – SD JILM

21. 11. 2023, Uherské Hradiště – Reduta

22. 11. 2023, České Budějovice – mcFABRIKA

23. 11. 2023, Tábor – Klub BarBar

24. 11. 2023, Písek – Divadlo Pod Čarou

30. 11. 2023, Březnice – Kulturní Dům

1. 12. 2023, Český Krumlov – klub Ántré

2. 12. 2023, Veselí nad Lužnicí – nám. T. G. Masaryka

7. 12. 2023, Rakovník – Dům osvěty

9. 12. 2023, Svitavy – Klub Tyjátr

15. 12. 2023, Olomouc – S Klub (křest alba)

16. 12. 2023, Opava – OKO

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

MATĚJ HOMOLA Když nemám zrovna nápad na originální sochu, jdu a vyřezávám zvířata, to je pro mě škola

Když se řekne Wohnout, vybaví se hudebním fandům pravděpodobně tvář jejího nejvýraznějšího člena, zpěváka a kytaristy Matěje Homoly. Stejně jako jeho mladší bratr Honza se i Matěj zhlédl ve výtvarné tvorbě. V době lockdownu objevil souhrou okolností řezbářství a od té doby podle vlastních slov prakticky nepustil motorovou pilu z ruky. Na kontě má na tři stovky soch zvířat, postav…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE