Midnight Oil – The Makarrata Project
MIDNIGHT OIL
The Makarrata Project
SONY 33:31
ALTERNATIVNÍ ROCK
ROMAN „NEWS“ ZAHRÁDKA
Tahle partička z australského Sydney o sobě nedala vědět osmnáct let. Teď se připomíná dvanáctým studiovým albem The Makarrata Project a opět brnká na politickou strunu. Kapela vedená charismatickým frontmanem a vystudovaným právníkem Peterem Garrettem, který se stal před třinácti lety na čas ministrem životního prostředí australské vlády, se tentokrát zabývá urovnáním vztahu s původními obyvateli nejmenšího světadílu světa. A nejenže o tom zpívá, ale naplno také zapojuje do nahrávání sedmipísňového minialba domorodé umělce, aby zdůraznil ducha Makarratské komise, jež měla dohlížet na rovnoprávné dohody s prvními obyvateli Austrálie.
Nutno hned dodat, že i přes závažnost sdělení zaleze deska na první poslech pod kůži. Celé to startuje energicky chytlavá First Nation, kde hostují zpěvačka Jessica Mauboy a rapper Tasman Keith. Na podkladu rytmicky tepajících bicích a bublající baskytary rozjíždí na úvod neskutečnou jízdu podobnou časům, kdy se Midnight Oil vyhřívali na výsluní fanouškovské přízně. Jenže tím to nekončí. Následuje ještě svižnější Gadigal Land. Kombinace krátkého riffu, dechové sekce, monotónní valivé rytmiky a vícehlasů v refrénu je přesně tím, co je na intelektuálně laděné kapele unikátní. Nenudí, ani když zpívá o tak vážných věcech, jako je násilné odebírání dětí, volá po vzájemném usmíření a nutí přitom strhujícím rytmem posluchače k tanci. Dějová linka však vzápětí přece jen sklouzne k zadumanějším polohám a nechává na každého dolehnout tíhu bezpráví. Přesně o tom vypovídají baladicky křehké Change the Date, Terror Australia nebo Desert Man, Desert Woman, jež se mění v působivou zpověď ve Wind in My Head a především v závěrečné Uluru Statement from the Heart / Come on Down, která z mluveného slova přechází v příjemnou kytarovku a na rozloučenou pohladí.
Dynamika s akustikou se tedy Midnight Oil vyplatila, alespoň pokud jde o domácí scénu, kde se vyšplhala na první místo hitparády. Žebříčky v ostatních zemích ji zaznamenaly jen okrajově. Nejspíš kvůli ryze australskému tématu a účelu, jemuž slouží. Výtěžek z jejího prodeje daruje totiž skupina organizacím dohlížejícím na spravedlivý proces uzavírání dohod mezi vládami a domorodci. Naprosto chvályhodné gesto, stejně jako samotná nahrávka, která se zčásti vrací tam, kde se zrodil fenomén olejářů.