Miro Žbirka: vychází reedice čtyř alb na CD a exkluzivní vinylový box je na dohled

zbirka

Vydavatelství Opus vydává čtyři reedice alb Mira Žbirky – Nemoderný chalan, Chlapec z ulice, Zlomky poznania a K.O. Na podzim pak chystá box se všemi sedmi alby, která pro něj zpěvák a skladatel nahrál v letech 1980 – 1990. Kromě již uvedených jsou to tituly Doktor sen, Sezónne lásky, Roky a dni.

Album Nemoderný chalan nahrál Miroslav Žbirka v roce 1984 s obligátní špičkovou producentskou podporou Laca Lučeniče jako svoje čtvrté album. Meky se rozešel se svým dvorním textařem Kamilem Peterajem a celé album si otextoval sám, takže se jedná o autorské album jak po textové tak hudební stránce (s jedním hudebním spoluautorstvím L. Lučeniče), což byla tehdy na Slovensku rarita. Hned úvod alba je impozantní – úvodní písně 22 dní, Poraď si sám a Pozri sa se zařadily k největším hitům celoživotní Žbirkovy kariéry.

V roce 1986 vydal se svým kmenovým producentem Laco Lučeničem další autorské album Chlapec z ulice (Lučenič je autorem hudby úvodní písně) s hity jako Dr. Jekyll a Mr. Hyde, Kúp mi knihu, Slávou opitý či Katka, kterou věnoval svojí celoživotní lásce a manželce. Hudební podklady nahrála mírně pozměněná skupina Limit, přičemž album stylově velmi konzistentně navázalo na Mekyho předcházející alba a opět má jeho nezaměnitelný autorsko-interpretační styl.

Dva roky po tomto albu nahrál Miroslav Žbirka opět s L. Lučeničem a skupinou Limit desku Zlomky poznania. Tentokrát rozšířil okruh textařských spolupracovníků o velká jména (Štrasser, Urban) a zhudebnil i skvělé básně Miroslava Válka (Jesenná láska) a Milana Urbana (Zlomky), která abum otevírá a dala mu i název. Stylově a interpretačně je to další Žbirkovo album se schopností tvořit trvalé hity jako Len s ňou, Možno sa ti zdá, kdy Žbirkova a Štrasserova Prvá se nepochybně zařadila do zlatého fondu slovenských evergreenů.

Meky se s Opusem rozloučil v roce 1990 svým sedmým řadovým albem K.O. Producentem a Mekyho uměleckým alter egem byl stále Lučenič, byť další hudebníky ve skupině Limit obměnil. Největší textařský prostor dal na tomto albu Jozefu Urbanovi, se kterým spolupracoval až do jeho předčasné smrti v roce 1999.

Vydání exkluzivního 7LP boxu je naplánováno na říjen k nedožitým sedmdesátinám Miroslava Žbirky. V Praze, Bratislavě a v Londýně se zároveň uskuteční koncerty pod názvem Tribute to Miro Žbirka 70.

Album Nemoderný chalan na digitálních službách: https://WMCZ.lnk.to/MZNCH

Album Chlapec z ulice na digitálních službách: https://WMCZ.lnk.to/MZCHL

Album Zlomky poznania digitálních službách: https://WMCZ.lnk.to/MZZP

Album K.O. na digitálních službách: https://WMCZ.lnk.to/MZKO

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE