fbpx

Mogwai – As the Love Continues

Skotští Mogwai se v hudebním světě pohybují už více než dvacet pět let. A to zejména ve sférách rozsáhlejších instrumentálních post-rockových kompozic. Nová nahrávka je jejich desátým studiovým albem. Vlastní vznik desky ale rozhodně nebyl takový jako obvykle. 

Původní myšlenka nahrávat ve studiích v New Yorku vzala ze známých celosvětových příčin za své a producent Dave Fridmann se tak účastnil nahrávání s využitím dostupných technologií pouze na dálku. Obdobně přispěli svým dílem i hosté. Mogwai byli k „distančnímu“ způsobu nahrávání zprvu skeptičtí, ale nutno dodat, že na výsledku se tyto mimořádné okolnosti negativně nepodepsaly. 

Jedenáct kompozic znovu potvrzuje schopnost skupiny pracovat s atmosférou, obrazotvorností a emocionálním nábojem hudby. S tím, jak skladby vygradovat, jak účelně využít klidnějších „ambientnějších“ pasáží, hypnotického opakování motivů i ostřejších útoků zvukových stěn. Posluchači se dočkají i určitého překvapení. Tím je zpívaná píseň Ritchie Sacramento, kde se vyzněním Mogwai blíží soundu britských shoegazeových kapel. Ať už jsou jednotlivé úseky kompozic jakkoli zasněné, vznášející se kdesi v mlžném oparu či nekonečném vesmírném prostoru, nebo naopak tak blízko, že si na jejich mohutný zvuk můžete téměř sáhnout, vždy v nich je cítit puls neutuchající životní energie. Za všechny lze jmenovat třeba výtečně vystavěnou Drive the Nail, singlovou Dry Fantasy nebo nejkratší skladbu desky Ceiling Granny. Ani tímto albem si Mogwai nastavenou laťku rozhodně nesnížili. 

 

Interpret: Mogwai

Album: As the Love Continues

Vydavatelství: Rock Action Records 

Žánr: post-rock

Stopáž: 61:24

Autor recenze: Milan Slezák

Související články

Rock&Pop 02/11

Kabát, Beatsteaks, Mogwai, Paul McCartney, Cpt. Beefheart, … Titulka: Kabát Články: Kabát, Beatsteaks, Mogwai, Paul McCartney, Cpt. Beefheart, … Rozhovory: Zakk Wylde, Kylesa, White Lies, Pearl Jam, Wishbone Ash, … Recenze: The Decemberists, Pearl Jam, Mogwai, Underoath, Deerhof, White Lies, Mr. Big, Gorillaz, The Damned Things Special Guest: Milan Knížák Plakáty: Kabát, Zakk Wylde 00

Komentáře