Neil Young – Peace Trail

Jako skladateli se Neilu Youngovi vždy dařilo v časech nejistých. A ty jsou teď a tady. Peace Trail zní skvěle. Young nepíše písničky pro své kritiky, píše písně pro sebe. Je jedním z opravdových umělců, jež až příliš často opouštíme. „Svět je plný změn. Někdy mi je ze všech těch prováděných změn smutno,“ zpívá Young ve fuzzy-kontemplativní titulní skladbě sedmatřicátého studiového alba. Také se snaží držet své posluchače odpovědnými za Glass Accident, kde burcuje Ameriku kvůli lhostejnosti, kterou přechází mnohé výkřiky do tmy. „Příliš mnoho věcí se uklízí pod koberec, a tak jsem nechal vzkaz u vašich dveří,“ zpívá.
Jeho hlas byl vždy jiný, byl vždy dobrý, byl srozumitelný a navíc prosazuje v hudbě nejvyšší kvalitu zvuku. Legenda k pohledání! Pomalu se etabloval jako jeden z nejvlivnějších a nejvýstřednějších zpěváků a skladatelů své generace. A toto je protestní deska.  Již v září Young vydal píseň a video Indian Givers na podporu indiánských protestů proti Dakota Access Pipeline. Z hostů alba stojí za to připomenout Paula Bushnella hrajícího na baskytaru a Jima Keltnera na bicí. Veškerý zvuk jeho hudby má jít zpátky k lidem a chránit umění.

Ben Tais Amundssen

Neil Young se rozhodl nahrát poloakustickou desku bez své současné skupiny Promise Of The Real. Jako producenta si přizval Ricka Rubina a na bicí Jima Keltnera, známého díky své spolupráci s Bobem Dylanem, Traveling Wilburys, Johnem Lennonem, Georgem Harrisonem, Joem Cockerem a mnoha dalšími. Informace, že se bude jednat o primárně akustické album, na němž ovšem nebude chybět ani elektrická kytara, budila jistá očekávání. Nejednomu Youngovu fanoušku jistě vytane na mysl například dnes už klasická deska Comes A Time, fungující na podobném principu. Jenže Peace Trail je úplně jiný šálek čaje. Jistá baladická zasněnost a uzavřenost se nevytratily, ale daleko větší prostor tu dostává syrovost. Young se zdá být poslední dobou na albech s Promise Of The Real naštvanější a v dobrém slova smyslu neotesanější. Jeho sólová Peace Trail není jiná. Osmatřicet minut však zanechá v posluchači spíše rozporuplný dojem. To, že deska neobsahuje hit, by nevadilo, ale experimenty s počítačově zkresleným hlasem do celkové estetiky nezapadají. Jednou z největších předností alba je lehká a naprosto přirozená rytmika. Typický zvuk Youngovy elektrické kytary zůstává jako ochranná známka. Jinak je Peace Trail jen méně výrazná součást zpěvákovy diskografie. Byť protichůdné pocity zanechávají i alba s Promise Of The Real, je pravda, že na nich (a na aktuální sólové desce) nacházíme Younga v čím dál více rebelském, mladistvém a revoltujícím rozpoložení, což je v jeho věku úctyhodné.

Jiří Štraub

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE