Nerez & Lucia – Cela

Dva roky po desce Zlom, na které se Zdeněk Vřešťál s muzikantským souputníkem Vítem Sázavským po názvu Neřež vrátili zpět k dávnému Nerezu doplněném křestním jménem zpěvačky Lucie Šoralové, vychází další společné album. Šoralová není jen pouhou interpretkou, výrazně se prosadila i autorsky, ze třinácti písniček složila muziku kompletně k šesti, pod částečně francouzskou Provence je podepsaný i interpret Grégoire Brun a k ve slovenštině zpívané Ty si ten pravý napsala i text.

Úvodní titulní Cela je coby duet s Vítem Sázavským rozevlátým šansonem, v Preplnené, slovensky otextované Peterem Konečným, se její hlas vznáší jen nad Vřešťálovou akustickou kytarou. Podobně je tomu v muzikantském ohlédnutí Tajemný tajemník, v níž její zpěv doprovázejí jen klavír a kontrabas. Zpěvačka složila i česko-slovenský duet, blues se saxofonem a akordeonem, ve kterém s Vítem Sázavským v jedné z nejlepších písní na desce zpívají Naverímboha.

Duetem je, tentokrát s autorem textu a hudby Zdeňkem Vřešťálem, i částečně nádherně křehká a poetická Chlapeček z plakátu líčící lásku omšelé plakátovací plochy s malým chlapcem na ni lihem nalepeným, jež se však v polovině zlomí v divoký cikánský čardáš, což je zvrat opravdu drsný a je potřeba jej chvíli vstřebávat. K vrcholům desky patří dvojhlas, navíc doplněný sbory, Vřešťálova skladba Cokoli. Vedle češtiny a slovenštiny zazní i zmíněná francouzština, s písní Provence Grégoire Brun pomohl hudebně, textově i pěvecky a David Lomič její šansonové vyznění ještě podtrhl akordeonem. Hudebně a vlastně i textově se z ostatních skladeb trošku vymyká téměř bigbítová feťácká zpověď Doktor Strach

Aby byl výčet autorů úplný, je třeba zmínit ještě slovenskou textařku Silvii Kaščákovou, pod aranžemi je pak podepsaná celá kapela. Oba protagonisté ani po odchodu zpěvačky a skladatelky Zuzany Navarové nikdy neustoupili ze svého léty nastaveného a prověřeného soundu, ať už si říkali jakkoli. Druhé album se Šoralovou potvrdilo, že našli dobrou parťačku. A to nejen pěveckou, ale i skladatelskou. 

Interpret: Nerez & Lucia
Album: Cela
Vydavatelství: Warner Music
Žánr: FOLK, ŠANSON, BLUES
Stopáž: 39:44
Autor recenze: ZDENĚK HEJDUK


Po předchozí nahrávce souboru Nerez & Lucia Zlom, kterou lze brát jako zkoušku, zda bude fungovat v trojici Zdeněk Vřešťál, Vít Sázavský a Lucia Šoralová muzikantská i lidská chemie, potvrzuje nová nahrávka Cela, že ano. Když Vřešťál hovoří o tom, že se v případě nového alba velkým obloukem vrátili do dob vzniku první desky Nerezu Masopust, nemá tím na mysli, že by se Šoralová snažila být za každou cenu novou Zuzanou Navarovou. Ale stejně jako před lety jsou v Nerezu dva hlavní autoři a zpěváci (Vřešťál a Šoralová) a producentská supervize třetího vokalisty (Sázavský). 

Tři postavy Nerezu se pěvecky představují hned v úvodní skladbě, kterou je Šoralové titulní Cela vyšperkovaná akordeonem Davida Lomiče. Dvojice Vřešťál–Šoralová se podělila prakticky o všechny písně, jež nesou jejich výraznou autorskou pečeť. Vřešťálovy příspěvky Doktor Strach, Pozitivní negace nebo Na koni jsou blíže k tvorbě starého Nerezu, Šoralové skladby Ona či Preplnená dávají do výrazu skupiny více šansonu. Ke zmíněným autorům se přidávají další dva zpěváci, multiinstrumentalista Robert Fischmann a francouzský kontrabasista Grégorian Brun, takže hudební pestrost desky je zaručena. 

Aby také ne. Pět sólových zpěváků na jednom albu zpívajících česky, slovensky, francouzsky a španělsky, navíc schopných zvládnout i barevné sborové party, to je velice slušná bilance. Když k tomu připočteme většinou nadčasové texty, ať už od Vřešťála, Šoralové nebo slovenské básnířky Silvie Kaščákové, nezbývá než uznale zvednout palec nahoru.

Nerez & Lucia
Cela
WARNER MUSIC 39:44
FOLK, ŠANSON
ROMAN JIREŠ (ČTK)

Související články

Komentáře