Odešel mr. melancholik

Angelo Badalamenti

Odešel Angelo Daniel Badalamenti, skladatel oceněný Grammy, jehož syntetické soundtracky pro seriál Twin Peaks a film Blue Velvet uvedly dream pop do hlavního proudu. Skladatelovu smrt potvrdila dnes společnost, která ho zastupovala, Kraft-Engel Management. Bylo mu 85.

„Angelo Badalamenti byl skladatel, milující manžel, otec a dědeček,“ uvedla jeho rodina pro časopis Rolling Stone. „Rodina potvrdila, že zemřel 11. prosince 2022 ve věku 85 let pokojně z přirozených příčin a byl obklopen blízkými.“

Skladatel se v polovině osmdesátých let dočkal širokého uznání za své zajímavé partitury k filmům Davida Lynche, které stavěly na odkazu temných smyčcových aranžmá Bernarda Herrmanna s průsvitnými syntezátory a expresionistickými jazzovými vsuvkami. Hudba pro Lynchův televizní seriál Twin Peaks mu vynesla prestižní cenu Grammy a soundtracky pro filmy Mulholland Dr., Straight Story a pokračování Twin Peaks nominace na Emmy, BAFTA a Zlaté glóby.

Kromě filmové kompozice Badalamenti napsal nebo napsal písně, které nahrály Nina Simone, Shirley Bassey a „Spanky“ Wilson. V roce 1989 spolu s Lynchem spoluprodukovali a napsali Cruisovo debutové LP Floating Into the Night, které obsahovalo „Falling“, verzi tématu Twin Peaks s vokály.

Badalamenti, který se narodil 22. března 1937 v Brooklynu, před svou kariérou ve filmu studoval skladbu, lesní roh a klavír na Eastman School of Music a Manhattan School of Music. Učil hudbu a zároveň pravidelně hrál na klavír na koncertech. Vstoupil na Lynchovu oběžnou dráhu jako vokální trenér Isabelly Rossellini na natáčení Blue Velvet. Filmaři se líbilo, co slyšel.

„Když byla nahrávka hotová, [David] si sundal sluchátka a řekl: ‚To je lístek. Tohle je broskvové nadšení,“ vzpomínal Badalamenti ve filmu Rolling Stone z roku 2014. „Zeptal jsem se Freda [Caruso, producent]: ‚Co to znamená?‘ Víte, jsem z Bensonhurstu – tato slova nepoužíváme. A pak Fred odpověděl: ‚Zbožňuje to.‘“ Badalementi pokračoval v natáčení snímku, stejně jako několika dalších Lynchových filmů, jak se jejich pracovní vztah rozvíjel.

Jednu z nejslavnějších skladeb Twin Peaks si můžeme připomenonut zde v podání The Hollywood Prime Time Orchestra:

 

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE