Ondřej Bezr – Luboš Andršt: Ještě hraju vestoje (KNIHA)

lubos andrst jeste hraju vestoje

Autor: Ondřej Bezr, Luboš Andršt 

Kniha: Luboš Andršt: Ještě hraju vestoje 

Vydavatelství: Galén

Žánr: MEMOÁRY  

Stran: 348 

Autor recenze: ZDENĚK HEJDUK

 

Nakladatelství Galén pokračuje v publikování životních osudů velikánů tuzemské rockové i jiné muziky. Tentokrát padla volba na bluesového, jazzového i rockového kytaristu Luboše Andršta, kterého před dvěma lety u příležitosti sedmdesátých narozenin začal zpovídal především na blues orientovaný publicista Ondřej Bezr. Vzpomínky na dětství s větším zaměřením na otce, známého hokejového činovníka, si v úvodu knihy napsal Andršt sám, stejně jako několik dalších vsuvek. Třeba o tom, jak se mu povedlo nejít na vojnu, o hudebních zájezdech s různými kapelami i interprety do Švýcarska, Ruska, na Ukrajinu, Kubu nebo s Martou Kubišovou, jíž postavil kapelu, do Japonska. 

Vlastním vypravěčským stylem přiblíží jazzového muzikanta Jiřího Stivína i rockového baskytaristu Vladimíra Padrůňka, přepadení ve vlastním bytě i tehdejší potupné rekvalifikační zkoušky. Bezr klade otázky k dalším životním peripetiím i setkáním, takže se čtenář mimo jiné dozví, že Andrštovým bratrancem je lídr Olympiku Petr Janda, protože jejich matky byly sestry. Zmíněny jsou pochopitelně všechny hudební projekty počínaje Jazz Q Martina Kratochvíla přes Energit až po Framus Five Michala Prokopa či spolupráci s Peterem Lipou nebo Mariánem Vargou. Nechybí ani praktický vhled do techniky hraní, upřímné názory na odměňování muzikantů či politiku, takže kniha nabízí komplexní pohled opravdu ze všech stran a úhlů na tohoto kytarového velikána. 

I ten se samozřejmě může mýlit, když třeba o některých kapelách tvrdí: „Hodně jich hrálo na tancovačkách, čímž vlastně víceméně zmizely z dohledu, protože tam to nebylo nijak zvlášť organizované a neprobíhalo povolovací řízení.“ O tom by hodně muzikantů z regionů mohlo nesouhlasně vyprávět. Ale to je jen malý detail. 

Jak tomu v nakladatelství Galén bývá, součástí knihy je velice podrobná diskografie s otištěnými reprodukcemi obalů alb a s podrobným výčtem zúčastněných muzikantů i s autory skladeb. Neschází jmenný i názvový rejstřík. 

„Řekl bych, že životní příběh naší generace, který je nevyhnutelně spojen s muzikou, je nepřenosný a jiné to už asi nebude,“ svěřuje se Andršt v závěru knihy, když hovoří o současné podobě kapely Framus Five. Oběma autorům se ten jeho podařilo přiblížit hodně podrobně a vyčerpávajícím způsobem.    

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE