Paradise Lost – Obsidian

paradise lost obsidian

PARADISE LOST: Obsidian

Doom metal / gothic metal/ gothic rock

Nuclear Blast

45:35

Jan Martínek

Šestnácté album depresivních nezmarů Paradise Lost zastihuje pětici muzikantů z britského Halifaxu (odtud pocházejí všichni, jen bubeník Waltteri Väyrynen je Fin) ve velmi dobré formě. Ačkoli nejlepší dobou pro Paradise Lost byla devadesátá léta a triumfální alba Icon a Draconian Times zřejmě zůstanou nepřekonána, novinka Obsidian má v sobě všechny odpovědi na otázku, proč zástupy fanoušků nedají na tuhle kapelu dopustit, odpouštějí jí stylové veletoče a pozorně sledují její dnes už více než třicetiletou kariéru.

Obsidian má v sobě snad všechny polohy, které už Paradise Lost vyzkoušeli. Místy dunivě hřmí jak za starých death-doomových časů, aby zase hned sklouzli do melodické gotické podoby (singl Ghosts by klidně mohl být už na desce One Second, na níž skupina začala experimentovat s popovějším zvukem, a upozorňuje na to, že vedle metalových vzorů si stále hodně bere i z takových Sisters of Mercy). 

Zpěvák Nick Holmes tentokrát střídá obě pěvecké polohy, tedy deathmetalové chroptění i čistý andělský vokál, s nebývalou grácií. Nový bubeník Väyrynen umí svůj nástroj místy rozehrát skutečně parádně. Konstantou je charakteristický rukopis kytaristy a hlavního skladatele Grega Mackintoshe, jehož „plačící“ hru zkrátka poznáte na míle daleko. Album je temné, jak je u Paradise Lost zvykem, velmi smutné, ale na druhou stranu drtící jako Thorovo kladivo. 

Nejvýraznější kousky jsou hned na začátku. Je to zejména majestátní otvírák Darker Thoughts s klenutým akustickým intrem se zvuky smyčců a hned druhá v pořadí, singl Fall from Grace, pro Paradise Lost absolutně typická skladba. V polovině desky se písně trochu slévají, ale další vrchol přijde s melancholickou Ending Days, patrně jednou z nejmelodičtějších a nejsmutnějších skladeb, jakou Paradise Lost ve svém metalovém období napsali. Obsidian sice může za klasickými díly pár kroků zaostávat, jedná se však určitě o jedno ze zajímavějších alb, jaké kdy Paradise Lost stvořili.

 

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE