Pekař – První kapelní

pekar

Pekař

První kapelní

WARNER MUSIC POP, ROCK

39:08

 

MILAN MENČÍK

 

Jméno Petr Toms asi málokomu z hudebních fanoušků něco řekne. U uměleckého jména Pekař je to už pár let jiné. Například videoklip Bůh má patnáct milionů zhlédnutí na YouTube a ani jiná jeho videa nejsou žádnými chudými příbuznými. Pomineme-li spolupráce s Rybičkami 48 nebo Jakubem Děkanem, Pekař se už etabloval jako zajímavý interpret a autor. S novým albem se však rozhodl vstoupit do jiného světa. 

Už název První kapelní jasně napovídá, že má za zády konečně regulérní kapelu. Deska také podle toho dobře zní a má skvělý zvuk. Pekař je výhradním autorem textů a hudby, která je příjemným melodickým pop rockem. Aby bylo jasno, není žádným geniálním zpěvákem, jako autor píše texty ze života plné mejdanů, holek a různých slastí i rozchodové tramtárie. Netradičně už k zavedenému hitu Tančím přidal hned na začátku jeho druhé pokračování. Další povedenou pomalejší pohodovkou je singl Hrdá, s nímž mu ve vokálech pomohla Petra Skácelíková. Razantní a emotivní duet Dej mi si s ním střihla Veronika Svobodová a poslední pěveckou spolupráci má na svědomí Jakub Děkan, se kterým natočil píseň Vamos, jež se objevila i na nedávno vydaném Děkanově sólovém albu. 

Ve druhé polovině desce trochu dochází dech, ale zachraňuje to závěr, kde se mimo jmenovaného chlapského duetu nachází i hitovka Větrolamy. Je to příjemné albu, které neurazí milovníka normálních melodických písniček.


Pekař
První kapelní
WARNER MUSIC 39:56 POP FOLK ROCK
ROMAN JIREŠ (ČTK)

Pekař, vlastním jménem Petr Toms, se už podle názvu svého třetího alba stal bývalým písničkářem. Stačí si pustit úvodní skladbu Tančím 2, která je pokračováním hitu z jeho debutové desky #Pekař. Na další píseň z ní Za tebou navazuje Dej mi a na píseň Bůh nová skladba Já zprávu mám. Když si poslechnete tyto dvojice písní, uslyšíte, kam se potetovaný klučina s kytarou hudebně dostal. Přestože Pekař nikdy nebyl kotlíkář, který by se bál třeba bicích, studioví muzikanti a vlastní kapela jsou slyšitelně něco jiného. A tak během nucené přestávky způsobené pandemií koronaviru vznikla za výrazného podílu zvukaře Ronyho Janečka deska plnohodnotné skupiny v obsazení Pekař, Ondra Soukup (baskytara), Mickey Mikulica (bicí), Kryštof Danczi (saxofon) a Jamie Oswald (klavír). 

V textech, v nichž to občas zaskřípe, podává bývalý tanečník a autor všech skladeb zprávu především o sobě, ať už je o rodné Kutné Hoře (Zahrada), manželce (Hrdá) nebo kapele (Mašina). Osobní milostná tématika se objevuje ve skladbě Kámen a starší písni Kateřina. Přínosem je hostování dynamické zpěvačky Veroniky Svobodové v latině Dej mi, naopak Vamos s Jakubem Děkanem trochu svou rozjuchaností narušuje náladu vcelku vydařeného alba. Nechybí na něm ani písničkářská naléhavost a zájem o společenské problémy ve skladbách Římská nebo Větrolamy, které zdobí chytlavé refrény. Rozhodně stojí za to, aby nám Pekař nabídl „další kapelní“.

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE