Petr Novák – 12 nej

petr novák 12 nej lp

Petr Novák

12 nej (LP)

SUPRAPHON BIGBÍT

41:33

 

MILAN MENČÍK

 

Petr Novák by se v září dožil pětasedmdesáti let. Jako jedna z největších osobností bigbítové scény by si nezasloužil, aby byl tento fakt vydavatelsky opomenut. V těchto okamžicích a u podobných umělců, kteří už žádné nové skladby nenahrají a archivy jsou dávno vybrány, je úkolem vskutku sisyfovským, aby se sampler určený ke vzpomínání trefil do vkusu těm, kteří doma mají vše, a navíc dokázal zaujmout i eventuálně novou generaci posluchačů. 

Supraphon se rozhodl vzpomenout na výběr hitů 12 nej, jejž sestavil jeho hlavní protagonista už v roce 1986. Tehdy ve svém doprovodném textu uvedl, že originály jednotlivých singlů se nedochovaly. Naštěstí se je v průběhu let podařilo dohledat, a tak stejnou sestavu tuctu písní nabízí aktuální nosič 12 nej v původních verzích. Přáním posluchačů je navíc raději poslouchat originální verze než nověji natočené. 

Dvanáctka skladeb však rozhodně nenabízí tucet nejznámějších a nejhranějších písní. Samozřejmě nechybí posluchačsky vděčné Povídej, Náhrobní kámen, Já budu chodit po špičkách či Co je to láska, k nim ale Novák přidal i ponuřejší Pokoj č. 26 či Hádíth. Album se striktně drží pořadí skladeb z původní kompilace, takže není chronologicky řazeno. Vzhledem k původnímu datu vydání je také jasné, proč jsou na něm písně především z druhé poloviny šedesátých let. 

Jak už je psáno na začátku recenze, kritici si budou zoufat, že na desce není nic objevného. Na album lze však pohlížet z druhého pohledu. Tak silné a nádherné skladby, jako je třeba závěrečná Takovej je svět, by bylo škoda nechat zanést prachem a dostatečně je vedle notoricky provařených hitů nepředstavit i lidem, jichž se Novákova tvorba dosud příliš netýkala. Nový remastering a do detailu rozepsané informace k jednotlivým písním včetně sestav muzikantů, které je nahrály, jsou u kompilací Supraphonu samozřejmostí.

 

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE