Pilot Study přichází s novým albem!

INDIÁNSKÁ INSPIRACE V HEAVY HÁVU
Paměť, stejně jako oheň, je zářivá a neměnná, zatímco historie slouží pouze těm, kteří ji touží ovládat. (Floyd
Red Crow’ Westerman). Uvedený citát ze seriálu Akta X zvolila pražská rocková skupina Pilot Study jako motto ke svému třetímu albu. Nahrávka pojmenovaná Fire! Flash! Thunderstorm! spatřila světlo světa na podzim 2021 a v diskografii kapely se jedná o zatím nejtvrdší a nejtemnější počin. Album přináší ucelený příběh o každodenních dramatech našeho světa o hledání a ztrácení svobody, o tlaku civilizace a peněz, o kontrole a touze po moci, ale také o přírodě, naději, překonávání překážek a smiřování se s životem i smrtí. Při jeho tvorbě se kapela inspirovala u původních obyvatel Severní Ameriky.

„Řekl bych, že hlavním tématem alba je paměť,“ uvažuje Ivan Barvínek, kytarista a hlavní autor Pilot Study. „Lidé se rádi chlubí tím, že se neohlížejí za minulostí a zajímá je jen budoucnost. Jenže do minulosti se člověk potřebuje vracet. Kde jinde čerpat zkušenosti, poznání, porozumění? Jsme obdařeni pamětí a ta nám umožňuje znovu prožívat naše životy a pochopit a snad i přijmout sami sebe.“

Neočekávejme ale od nové nahrávky plané filozofování. Přes závažnost textových sdělení je klíčovým poselstvím alba plnokrevná hudba. Hardrockové postupy okořeněné progresivními momenty, propracovaná dynamika a dramatičnost songů, důraz na tradici 70. let v kombinaci se silnými melodiemi to jsou hlavní ingredience z kuchyně Pilot Study. „My vždycky říkáme, že spíš než jednotlivé kapely nás ovlivnily hudební styly hard rock, progresivní scéna, AOR a koneckonců i metal,“ říká Ivan Barvínek. „Ale pokud by už měla zaznít konkrétní jména, co třeba Black Sabbath, Deep Purple, Pink Floyd, Styx nebo Omega? To jsou skupiny, na kterých jsem vždycky obdivoval jejich schopnost vystavět píseň jako příběh.“

Pilot Study se dali dohromady v roce 2009 jako trio s hostujícími muzikanty pro živé hraní. Debutové album The End vydali v roce 2011, druhé album s názvem pastAhead vyšlo o pět let později. Poté se personální složení kapely ustálilo z původní sestavy zůstali Ivan Barvínek a zpěvák Tomáš Kravka a k nim se připojili o generaci mladší muzikanti Petr Veselý (lead g), Eliška Moravcová (keyb), Martin Kravka (bg)
a Jan Kravka (ds). Prvním plodem nového směřování byl singl Thunderstorm z roku 2018, který mohli v éteru zaznamenat i posluchači rádia Rockzone. Ani po vydání třetího alba členové Pilot Study nezahálejí – momentálně tvoří nové písně a koketují s myšlenkou na rockovou operu o životě muzikantů.

Komentáře