Rangers – The Rangers

V jedné z recenzí aktuálního čísla u kapely Fešáci se zmiňuji, jak je zvláštní, že se americká country chytla právě v České republice. Dalším důkazem jsou Rangers, kteří si později z donucení museli na nějaký čas změnit jméno a počeštit ho na Plavce. Debutové album, jež se původně jmenovalo Ta zem je tvá zem a vyšlo v roce 1969 (ze známých důvodů musel název po okupaci zmizet), je napěchováno americkými countryfolkovými tradicionály, ze kterých se z velké části staly později velké hity. Uveďme Zvedněte kotvy, Smutný psaní či recitovanou s hudebním podkresem Balíček karet

Celá deska je plná krásných mnohovrstevnatých vokálů, výborného zpívání i šikovných instrumentálních výkonů, přičemž melodie jsou napsané tak šikovně, že se dají dobře hrát a zpívat u táborových ohňů. Dokonce i dnes, po tolika letech, se na nich nepodepsal zub času. Velkou práci se sestavením bonusů na cédéčkové verzi si dal člověk, jenž Balíček karet (a v bonusech i Poslední večeři) doprovodil svým hlasem, Mirek Černý. Na albu je několik krásných koncertních rarit ze soukromého archivu Petra Benesche a množství dalších skladeb, které byly ve studiu natočeny do roku 1970. Skladbu Whispering Pines u nás proslavil pod názvem Modřínů háj Karel Kahovec, na desce ji zpívá Michal Tučný. Nechybí ani moc příjemný ženský faktor v podobě Jarky Hadrabové-Kavkové (Colorado) a Hany Palzetové (Hřbitovní kvítí). Pole s bavlnou jsou představena s originálním anglickým textem Cottonfields, takže celý komplet je tím krásně pestrý a barevný. 

K takové muzice je super si v klidu sednout, a jak v průvodním slově píše Mirek Černý, otevřít si něco dobrého, nic neřešit a jen si vychutnávat ty nejjemnější nuance hudby, jež rozdává radost a potěšení.

Rangers
The Rangers
SUPRAPHON
COUNTRY
75:05 (CD), 30:37 (LP)
MILAN MENČÍK

Související články

Komentáře