Richard Müller – Hodina medzi psom a vlkom

richard muller hodina medzi psom a vlkom

Richard Müller

Hodina medzi psom a vlkom

UNIVERSAL MUSIC 46:50 POP, ŠANSON

ROMAN JIREŠ (ČTK)

Čekání na Müllerovu vyloženě slabou desku se zase odkládá. Od své první sólovky Neuč vtáka lietať vydával většinou velmi dobrá alba a některá z nich, například Nočná optika nebo 01, jsou přímo vynikající. K tomu nejlepšímu z dosavadní tvorby slovenského zpěváka a skladatele nyní pasuje i novinka Hodina medzi psom a vlkom, do které Müller svým polovyprávěným zpěvem posluchače vtáhne hned úvodní skladbou Siedme nebo. Právě jeho uhrančivý vokál sjednocuje poměrně pestrou hudební podobu desky, jež nabízí elektroniku (Sviatok trinásteho), šanson (Mária televízia) i veselý popík (Eště ťa nepoznám). 

Album pojmenované po magické noční hodině, kdy údajně umělci vytvářejí ta nejlepší díla, rodí se nejvíce dětí, ale taktéž nejvíce lidí umírá, je dílem především Müllera (muzika) a jeho v současné době dvorního textaře a básníka Petera Uličného. Také on odvedl dobrou práci a přispěl k přitažlivosti a uvěřitelnosti celé nahrávky. Uličný Müllera dobře zná, proto hovoří jeho ústy, když na minulé desce 55 vyjádřil ve svém textu jeho obdiv k herečce Julii Roberts a nyní ke kytaristovi Rolling Stones (Za všetko môže Keith Richards) a fotografu Janu Saudkovi (V ateliéry u Jana S.). Parádní okamžik pro posluchače připravil producent Peter Graus, když ke skladbě Zlodeji pamäti přizval Ashleyho Slatera z londýnské kapely Freak Power. Slaterův trombón písni rozhodně dodal další rozměr. 

Z celistvého alba se vymyká pouze závěrečný bonus Anomália, jehož autorem je Laco Rychtárik. Skladba vydaná již na jaře jako singl je na rozdíl od zbytku desky velmi depresivní. Naštěstí je v tomto směru jediná, protože jak správně říká Müller, nikdo v našem okolí něco takového nepotřebuje.

 


 

Richard Müller

Hodina medzi psom a vlkom

UNIVERSAL MUSIC POP

46:50

 

MILAN MENČÍK

 

Když není možnost koncertovat, lze se alespoň věnovat studiovým aktivitám. Své o tom ví i Richard Müller, který se rozhodl složit a nahrát novou řadovou desku. Během pár dní složil na kytaru podepsanou od Patti Smith kompletní album (s výjimkou singlu Anomália, jehož autorem je Laco Rychtárik). Deska je na jednu stranu pestrá. Druhý singl Siedme nebo hudebně navazuje na hit Neuč vtáka lietať, je na ní i rockový úkrok Defekt na duši. Textař Peter Uličný si rád hraje se slovy a názvy písní. Mária Televízia je narážkou na Marii Terezii, Sviatok trinásteho se dá zase přirovnat k pátku třináctého. Za všetko môže Keith Richards zase naráží na fakt, že legendární kytarista Rolling Stones údajně skoncoval s kouřením 

Producent Peter Graus měl možnost pracovat s výbornými muzikanty. Sólo na trombon ve skladbě Zlodeji pamätí hraje fantasticky Ashley Slater z Freak Power, basové linky nahrála mladá talentovaná Laura Jašková, ženské sbory i saxofon Michala Žáčka jsou pastvou pro uši. I aranže jednotlivých písní jsou do detailu propracované. Jenže co naplat, ani po několika posleších melodie nezůstávají v hlavě. Nezahryznou se. 

Z minulého alba 55 se přitom singly Julia Roberts či Adieu Adele určitě povedly. Tady mě baví akorát úleťárna Eště ťa nepoznám. Müllerův zpěv navíc hlavně v rychlejších skladbách naráží na limity s dechem a u pomalejších písní se díky málo nápaditým melodiím stává spíš vyprávěním. Jaký to rozdíl oproti desce 33, která vyšla nedávno v reedici na 2LP a překypuje silným materiálem. Lámat hůl nad tímto bardem by se však zcela určitě nemuselo vyplatit a bude dobře, když tohle „album pro album“ časem zapadne, jako koronavirová doba. 

Hodina medzi psom a vlkom je názvem magického časového období mezi třetí a čtvrtou hodinou ranní, kdy údajně umělci píšou svá nejlepší díla, zemře nejvíc lidí, ale i dojde k narození největšího počtu malých dětí. Třičtvrtěhodinka s novým Richardem Müllerem však tentokrát vznikala asi v jiném časovém období.   

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

IRON MAIDEN Do pekla a zpět

„Noc byla černá a bylo zbytečné se bránit. Peklo s ohněm bylo zplozeno, aby bylo osvobozeno. Pochodně plály a posvátné nápěvy byly odříkány. Rituál začal, Satanovo dílo bylo dokonáno.“ „6-6-6, číslo pro tebe a mne!“ (The Number of the Beast) TEXT: MARCEL KOTEK Po pětileté existenci promluvili Iron Maiden jako pozdější pionýři nové vlny britského heavy metalu (NWOBHM) k metalovému…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE