Rock for People 2016 – den první

Letošní ročník jednoho z nejvýznamnějších českých festivalů, Rock for People, lákal už dlouho dopředu na silný line-up. A už během prvního dne se představilo hned několik zásadních jmen z celkového soupisu a jak je na Rock for People již zvykem, žánry se nešetřilo, a tak si návštěvníci mohli pár hodin po zahájení festivalu vychutnat jak rockovou festivalovou klasiku v podání Royal Republic, tvrdší žánry zastupující Skillet, originální beatboxery Heymoonshaker nebo elektronické krále NERO.
Kromě každoročně vydařeného line-upu se však festival v nemenší míře zaměřuje na zlepšování služeb a zázemí festivalu, a tak si letošní ročník přijelo užít hned několik desítek vozíčkářů, na které čekaly u hlavních pódií speciální vyzdvižené plošiny s optimálním výhledem. Mimo to se pak v areálu nacházely taktéž bezbariérové sprchy a toalety a různé doprovodné aktivity, které si mohli vyzkoušet i nehandicapovaní návštěvníci. O zpřístupnění a zpříjemnění festivalu se staral projekt Festivaly bez zábran pivovarů Staropramen.

Nizozemští Bazzookas chvíli po otevření hlavní scény festivalu Rock for People stage roztančili pomalu ale jistě plnící se areál a kromě poctivé nálože ska-punku se přítomní dočkali i úspěšné žádosti o ruku přímo na pódiu. Na druhou hlavní scénu Staropramen stage se mezitím začali přemisťovat zejména fanoušci české hudební scény, kteří netrpělivě přihlíželi přípravě pódia pro Vypsanou fiXu. Ta dokázala, že se právem řadí mezi tuzemskou hudební špičku a bez jakýchkoli odmkl společně s festivalovým davem odzpívala svoje největší hity napříč celou kapelní historií.

Fanoušci pořádné kytarové hudby si přišli na své hlavně až s příchodem vystoupení švédských Royal Republic. Tato čtveřice, pravidelně vystupující gentlemansky upravená a v oblecích, si nedělá problém s vážností a tak svoje písně prokládá humornými historkami, vtipkováním s publikem či házením nástrojů po členech svého týmu. K tomu došlo, když se zpěvák a kytarista Adam Grahn rozhodl, že by stálo za to na pár chvil vyměnit kytaru za bicí. Půjčil si tedy od bubeníka paličku a společně pak čtyřručně zahráli alespoň jednoduchou melodii. To vyvolalo nadšené reakce a tak Royal Republic nic nebránilo v pokračování svojí show přesně tak, jak jsou oni sami i jejich fanoušci zvyklí.

Jako poslední na hangárové Hard Rock Café stage vystoupilo beatbox-kytarové duo Heymoonshaker, které se pyšní kromě úst Dave Crowea použitím pouze jednoho hudebního nástroje – kytary, kterou “obsluhuje” sympatický a místy zpívající Andy BaLcon. Heymoonshaker se sice nepodařilo naplnit prostory třeba jako na stejném místě dříve vystupující I Love You Honey Bunny, i tak se jim ale podařilo skvěle zaujmout a v průběhu jejich vystoupení se počet posluchačů stále zvětšoval, až se dostal téměř na dvojnásobek.

Před plánovaným a očekávaným elektronickým zakončením prvního dne festivalu si hlavní scénu převzali do své režie američtí Skillet. Ti na první pohled zaujmou drobnou bubenicí, která však svojí dravou a agresivní hrou “přehraje” kdejakého i několikrát většího bubeníka. Skillet však zaujmou nejen na pohled, ale především i po hudební stránce, o kterou se primárně stará manželské duo zpívajícího baskytaristy Johna a kytaristky Corey Cooperových. Ač se během jejich vystoupení pozvolna schylovalo k mírnému dešti, fanoušci si hravě poradili a v tančícím davu se tak během chvíle objevilo hned několik Staropramen slunečníků, které pak provázely festivalové dění v průběhu celého večera. Ten pro většinu návštěvníků končil vystoupením drum’n’bassového dua Roni Size & Dynamite MC a ještě o něco energičtějších NERO, kteří si kromě klasického DJ setu přizvali na pomoc i zpěvačku. Na své si tak přišli i ti, které ve festivalovém line-upu zaujala spíše taneční elektronická hudba, a dále se pak můžou těšit třeba na The Qemists nebo Massive Attack.

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články