ROCKFACE: Váš rockový svět

Jsme komunitní web rockové a metalové hudební scény, na němž najdete databázi koncertů, kapel, hudebních podniků, firem a dalších služeb. Přinášíme vám možnost sdílet vaše projekty, zprávy a pocity na příspěvkové zdi v podobě chatu. Tak se představuje nová komunitní platforma, za kterou stojí tým Slušnej Kanál. Ten se nám také pokusil její vznik a smysl popsat podrobněji. Odkaz na Rockface naleznete zde.
Text: Marek Dobeš
Označujete se jako platforma. Čím se hodláte odlišit od desítek jiných, které existují na českém trhu?
Začnu nejdřív tím, že vysvětlím, co pro nás Rockface znamená. V této chvíli především dvouletou intenzivní práci na něčem, co nás baví ze všeho nejvíc hned po sexu a chlemtání piva, přičemž někteří z nás by to možná postavili rovnou na první místo. To něco je rocková muzika.
Celá myšlenka spočívá v tom, že jsme se rozhodli vytvořit rockovou hudební komunitu v rámci České a Slovenské republiky a propojit ji s médii, ke kterým máme blízko. Ať už se to týká časopisu Rock & Pop, jenž jsme převzali a trošku přetransformovali, magazínu Help Music který vychází jako příloha středočeského Deníku, televize Slušnej Kanál, nebo stejnojmenné restaurace. A za tím účelem jsme vytvořili komunitní web, kde se mohou scházet muzikanti, potkávat se s fanoušky. Prostě to, co už dneska probíhá v naší restauraci naživo, to jsme se rozhodli vytvořit i na síti. Napomoci vzniku komunity.
Mnoho lidí, ať už z hudební branže, nebo z řad fanoušků, si stěžuje, že například na Facebooku se jim na zdi objevují usekané hlavy, politické názory a další pro ně nežádoucí příspěvky. Účelem komunitního webu Rockface je, aby se tam návštěvníci bavili o tom, co je baví nejvíc, o muzice. Jednoduše aby se mohli bavit o hudbě, vkládat fotky z koncertů nebo festivalů, aby se mezi sebou propojovali a zvali na mejdany, mohli se domlouvat kam, popřípadě za jakou hudbou půjdou. Zároveň na tomto webu bude striktně zakázaná politika nebo násilí. Účelem je zábava, ne prezentování politických názorů a jiných provokací.
Jakou podobu má?
Samotný web má několik částí. Obsahuje sekci profilů, kde si mohou svůj vlastní profil vytvořit kapely nebo podniky a samozřejmě i fanoušci. Výhodou je, že je to web tvořený muzikanty a lidmi v muzice se pohybujícími za účelem pomoci dalším muzikantům propojit se mezi sebou a současně s fanoušky. Cílíme primárně na českou a slovenskou scénu, zahraniční tvorba má své místo, ale není to priorita. Jednotlivé profily pak mohou pomoci kapelám při splnění určitých podmínek, jako je vyšší sledovanost a podobně, i vydělávat nebo výrazně zvětšit prostor pro sebeprezentaci.
Když to shrnu, účelem portálu je bavit, přitáhnout fanoušky a umožnit přímou komunikaci s nimi a kapelám dodat prostor pro sebeprezentaci. Každý má možnost se zapojit, a pokud něco vyhodnotíme jako dostatečně zajímavé, může to pak proniknout i do dalších médií, které máme k dispozici, do časopisů, do TV a podobně. A ještě bych rád zmínil, že jsme rockeři. Hip hopu a rapu u nás pšenka nepokvete. Pokud tedy není příměsí rocku.
Plánujete nějak výrazněji zakomponovat zmíněnou televizi? Bude možné si ji na webu vyhledat, pouštět si podcasty a podobně?
Televize se bude zobrazovat na každém profilu. Bude možné spustit si náš stream. A samozřejmě i vypnout, jak je ctěná libost. Ten stream je současně bannerem, který si mohou kapely vyměnit –  po předešlé domluvě a splnění podmínek – za vlastní prezentaci. Všichni si budou moci nastavit hudbu z televize jako podkres při projíždění profilů nebo článků. Po splnění určitých podmínek je pak možné pouštět na svém profilu vlastní autorskou hudbu nebo videa.
Uživatelé u vás tedy mají k dispozici prostor, na který si mohou nahrávat vlastní tvorbu?
OK, příkladově. Buďto budete mít k dispozici profil, na kterém prezentujete to, co vás baví, co vás zajímá jako fanouška nebo kapelu, například video z YouTube, nebo po splnění obchodních podmínek je možné nahrávat vlastní obsah a ten následně distribuovat. Tyto aktivity budou průběžně monitorovány a vyhodnocovány a ty nejsledovanější se pak objeví v naší televizi nebo právě v časopisu Rock & Pop nebo Help Music.
V této chvíli je to celé v betaverzi, koncept je velmi základní. V plánu jsou další věci, které budou do platformy zakomponovány a budou kapelám i fanouškům usnadňovat nákup, přehled o aktuálním dění… Bude se to neustále vyvíjet.
Víme, že máme diváky televize. Neznáme je, ale víme o nich díky průzkumům a statistikám vysílání. Víme, že máme čtenáře a předplatile časopisů. Chtěli bychom, aby se všichni připojili ke komunitě, přispívali, klidně nás i kritizovali a dávali nám připomínky. Chceme, aby kapely nahrávaly své klipy, a my jim je odvysíláme. Chceme podporovat českou a slovenskou hudbu a v duchu tradice naší TV nejenom oprašovat, ale i objevovat. Nabízíme prostor i pro mladé tvůrce. Nejaktivnější fanoušky a kapely chceme zvát do našich pořadů.
Říkal jsi, že na komunitním webu pracují hudebníci. Kteří to jmenovitě jsou?
Na webu, TV i časopise se podílejí lidi z kapel Cocotte Minute, Imodium, Loco Loco, Dymytry a dalších. Co nápomocná ruka, to muzikant, který už má něco za sebou.
Bude vaše komunita zajímavá i pro členy, kteří chtějí nabízet hudební služby?
Hlavním cílem platformy jsou fanoušci a kapely. Samozřejmě jsou vítáni i firmy, zvukaři, prodejci kytar, filmaři, kteří tvoří videoklipy. Je to komerční část, která k té komunitě patří. Budou se moci prezentovat přímo kapelám i fanouškům a nabízet své služby, ale není to primární účel. Ten zůstává na linii kapela – fanoušek.
Jaký přínos tedy vedle budování komunity přináší vaše platforma kapelám?
Pro kapely je dnes složité dostat se do nějakého média. Potřebiují k tomu kontakty, peníze. Účelem naší platformy je toto zpřístupnit. Jsou k dispozici různé balíčky, které si kapely mohou navolit a objednat. Kapela vydává album, potřebuje udělat spot do televize, prezentaci do časopisů, chce si někde přečíst se sebou rozhovor. To všechno s námi mohou přes Rockface vykomunikovat, dostanou ohromné slevy oproti konkurenčním firmám. Naše cenová politika je nepoměrně vstřícnější, jsme i o osmdesát procent levnější než komerční subjekty.
Skupině vytvoříme balíček. Jsou základní balíčky, které kapela uvidí na svém profilu a může si je objednat. Může se s námi propojit hlouběji a tam už pomůžeme s dalšími věcmi, například s bookingem, PR nebo organizací kapely atd….
Nezastíráme, že jsme zástupci médií, že potřebujeme z něčeho fungovat. Žijeme z komerční reklamy, ale ta není dostačující. Firem, které si ji zadávají, není tolik, jak by si rocková scéna zasloužila. S rockery je někdy zacházeno jako s póvlem. To chceme změnit. Když si kapela vezme náš balíček, tak nejenže neskutečně ušetří, ale nám tím pomáhá v provozu a můžeme pak o naší hudbě dále psát.
Rockface je pomocí pro skupiny a zároveň žádostí o pomoc od kapel a fanoušků rockové hudbě. Také procentuální podíl z prodeje MP3, merchandisu, CD je u nás nepoměrný oproti běžnému přístupu. Komerční platformy si berou i padesát procent, my si bereme v rámci jednotlivých procent. Se svojí hudbou obchoduje každý sám, my ho jen pak požádáme (podle předešlé domluvy) o náš podíl. Jenom web Slušnej Kanál sleduje asi sto tisíc fanoušků. Samozřejmě chceme podíl ze zisku až teprve poté, co vznikne. Vyhrává tak doslova každý. Kapely budou mít navíc k dispozici informační servis. Například ohledně toho, zda být či nebýt zastupován OSA, ohledně Instagramu a podobně, dostane se jim poradenství k novým technologiím. Je toho hodně. Propagaci nabízíme i pro pořadatele. Jde o propagaci koncertů, festivalů, turné a dalších akcí. To všechno máme připravené.
Bude u vás možno hodnotit kapely?
Hodnocení je ošemetná věc a podle nás nepatří do tohoto formátu. Hodně u něj totiž záleží na subjektivním pohledu. Někomu nemusí vyhovovat něco, co jinému ano. Každý to dělá po svém. Není na nás, abychom hodnotili. Hlasování o tom, co se mi líbí, je ale jiná věc.
Bude na portálu i prostor pro začínající recenzenty a hudební kritiky?
K tomu zatím prostor není a ani jsme o tom neuvažovali, ale do budoucna je to určitě dobrý nápad.
Bude možnost zprostředkovat setkání mezi hudebníky a fanoušky, třeba právě ve Slušným Kanálu?
Ono už se to děje. Ve Slušným Kanálu jsou i střižny, zázemí časopisu… Prezentují se tam kapely, o spoustě z nich jsme psali, vysílali jsme jejich klipy nebo rozhovory s nimi, takže možnost zprostředkovat setkání, třeba i mezi mladými muzikanty a těmi zkušenějšími, existuje. Pár takových sešlostí se už i událo, byť prozatím nebyly příliš propagované a proběhly spíš na základě interní šuškandy. Ve Slušným Kanálu se ale něco děje takřka každý den. Na to už jsme si zvykli.
Na jakých akcích spolupracujete a můžete na nich kapely zviditelnit?
Jako agentura fungujeme na trhu už od roku 1998. Umíme akce udělat, dokážeme skupinu nakontaktovat na solidního promotéra. Existuje řádově dvacet klubů, o kterých víme, že když doporučíme a dohodíme kapelu, tak si ji vezmou. Skupiny si ale samozřejmě musejí vybudovat nějaké renomé a dál je to vždy na domluvě. Nelze říci – dokážu zařídit to, to a to. Roli hraje spousta faktorů. Něco slíbit od stolu by bylo neseriózní.
Budou na webu hudební kategorie, filtry?
V současné fázi ne. Uvidíme, jak to bude do budoucna.
Jak bude fungovat výběr fotek? Můžou se pak objevit i v mediích Slušnýho Kanálu?
Konkrétně to funguje tak, že když dá autor fotky na náš komunitní web a ty stojí za to, tak jej zkontaktujeme, požádáme o použití fotek, dohodneme, za jakých podmínek je k tomu svolný a podobně, a následně si může svoji fotku prohlédnout v našich médiích, jako je třeba zmíněný Rock & Pop.
Je možno propojit si profily a přesunout si data třeba právě z Bandzonu?
Ne, to zatím neumíme. Ale lze se připojit přes Facebook. A pracujeme na tom, aby pokud o to bude náš uživatel stát, jeho profilové fotky šly na Rockface s ním.
Inspirovali jste se v zahraničí, nebo je vaše platforma nový formát, který nemá obdoby?
Inspirace je jasná. Já tomu říkám paskvil mezi Facebookem a Bandzonem. Bandzone ukazuje profily a nic víc, Facebook je vyloženě platforma komunikativní. Chtěli jsme vytvořit platformu, jež je zaměřená na určitý populační vzorek, který spolu nyní díky ní může komunikovat. To rád zopakuju – propojení komunity rockerů všeho druhu je pro nás hlavní cíl!
ODKAZY
RockfaceRockface FacebookSlušnej KanálRock&PopRestaurace Slušnej KanálHelp Music,
Slušnej Kanál TV YouTube

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

MATĚJ HOMOLA Když nemám zrovna nápad na originální sochu, jdu a vyřezávám zvířata, to je pro mě škola

Když se řekne Wohnout, vybaví se hudebním fandům pravděpodobně tvář jejího nejvýraznějšího člena, zpěváka a kytaristy Matěje Homoly. Stejně jako jeho mladší bratr Honza se i Matěj zhlédl ve výtvarné tvorbě. V době lockdownu objevil souhrou okolností řezbářství a od té doby podle vlastních slov prakticky nepustil motorovou pilu z ruky. Na kontě má na tři stovky soch zvířat, postav…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE