[Rock&Pop 02/18] Nezanedbatelný odkaz Dolores O’Riordan

Dolores ORiordan byla významnou irskou zpěvačkou, skladatelkou a textařkou. Svět obohatila o hity Dreams, Linger, Zombie nebo Salvation, které se hrají v rádiích po celém světě. Ve svých textech se vyrovnávala s vnitřními démony, ale reflektovala v nich i společenské události. Zemřela náhle, uprostřed práce na nových skladbách své domovské skupiny The Cranberries, s níž akorát plánovala vznik osmého alba.
TEXT: ŠÁRKA BLAHOŇOVSKÁ   FOTO: 
Není to ani rok, co Dolores ORiordan vzpomínala na začátky své kariéry, na důležité momenty dětství a dospívání, které formovaly její budoucí hudební směřování. „V domě rodičů byl klavír, píšu písně od svých dvanácti let. Ale chtěla jsem kapelu s baskytarou, kytarou a bicími. O pár let později moje spolubydlící chodila s klukem, jenž zpíval s The Cranberries, tehdy si ještě říkali The Cranberry Saw Us. Řekla mi, že shánějí zpěvačku a že bych se možná s nimi mohla sejít. O nedělích zkoušeli v místním studiu, tak jsem tam šla a seznámila se s Mikem, Fergem a Noelem. Vzpomínám si, že tam bylo tenkrát hodně kluků, jen tak se tam poflakovali. Bylo mi osmnáct let a přišla jsem tam se svými Yamaha klávesami v podpaží, zazpívala jim pár skladeb a oni jich pár zazpívali mně,“ popsala ORiordan v rozhovoru pro The Songwriting Magazine nejranější historii skupiny.
Přítel spolubydlící se jmenoval Niall Quinn a v kapele nevydržel ani rok, zato ORiordan strávila s kytaristou Noelem Hoganem, baskytaristou Mikem Hoganem a bubeníkem Fergalem Lawlerem s přestávkou více než dvacet let života.
(…)
Celý článek najdete v aktuálním čísle Rock&Popu (02/18).

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

DOLORES O’RIORDAN Nedožité jubileum

Svět už ji bude navždycky znát jako krátkovlasou blondýnku, která z plných plic ječí protiválečný protestsong Zombie, jednu z klíčových skladeb devadesátých let. A to i přesto, že osobnost Dolores O’Riordan, zpěvačku irských The Cranberries, skutečně nelze trivializovat jen na jednu image, jednu píseň a jedno období. 5. září by jedné z nejzajímavějších zpěvaček (minimálně) na evropské popové a rockové scéně bylo padesát.…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE