[Rock&Pop 03/18] Tři klíče k temnotě: Kořeny temných žánrů a subkultur

Města jsou plná ulic a ulice se plní různými lidmi. Někdy potkáme člověka, kterého si téměř nevšimneme, a jindy se ještě sto metrů za někým ohlížíme. Mohou to být přívrženci nejrůznějších subkultur, možná i temných, na něž se v následujících řádcích zaměříme a budeme zkoumat jejich prapůvod, hudební i ten společenský a vizuální.
TEXT: GABRIELA STAŠOVÁ   FOTO: ARCHIV
Gothic
Gotická hudba souběžně s příslušnou subkulturou v oblékání a chování je na kulturně-hudební scéně stálicí již od sedmdesátých let minulého století. Málokdo však opravdu ví, co ji ve skutečnosti nejvíce ovlivnilo a co jí dalo vzniknout, respektive které kapely nastartovaly potemnělou vlnu nástupu gotiků, jež můžeme potkat zcela běžně na ulici ještě dnes. Gothic vlna rozhodně nevymírá. Naopak má v dnešní době, kdy chce většina mladých lidí někam patřit, stále více přívrženců, kteří hledají krásu v jinak dekadentní obskurnosti.
Stěžejní a související hudební žánry: post-punk, pop, art rock, hard rock, retro electro, grunge
Joy Division a prvotní známky umělecké gotiky
Kořeny gothického hudebního i subkulturního stylu jsou velmi hluboko, v sedmdesátých letech minulého století, kdy se za první takto laděnou skupinu dali považovat britští Joy Division. 
(…)
Celý článek najdete v aktuálním čísle Rock&Pop (03/18).

Související články

rockandpop
Pro přístup k tomuto obsahu je potřeba mít jeden z našich plánů - Informace ZDE
Můžete vyzkoušet 30 dnů ZDARMA - REGISTRACE ZDARMA ZDE
Mám předplatné - přihlásit se

Registrace 30 dnů zdarma

Preferujte přihlášení pomocí sociálních sítí?

Holler Box