Rock&Pop 12/20

20RAP 12 titulka BOTH

Kulturní prostředí prochází nevídanou reformou a každý den mě nepřestávají překvapovat příběhy mých kolegů a kamarádů. Denně sleduji jejich přerody v úplně jiné a nové cesty, profese, k nimž je donutil buď pád na samé psychické dno, nebo potřeba obživy. Tohle všechno způsobila kulturní covidová stopka.

Umělci ani zaměstnanci v kultuře rozhodně nejsou slabí jedinci. Život v showbyznysu není snadný a umění přizpůsobovat se je první vlastností, jak v takovém prostředí přežít. Nebudeme si ale nic nalhávat, ztrátě zaměstnání ze dne na den se přizpůsobuje těžko, a tak to někdo zvládá hůře. Díky projektu #zachranbackstage, který náš časopis podporuje, se pravidelně setkávám nejen s muzikanty, ale i s jinými lidmi z oborů, jež mají s kulturou co do činění. Jedni pracují na stavbách, druzí dolévají desinfekci, rozvážejí jídlo nebo se přeškolují na zdravotnický personál. Ti, kteří to snášejí hůře, zkouší psát otevřené dopisy prezidentovi, vládě nebo alespoň na své sociální sítě.

Jelikož umělec zůstává umělcem, můžete se potkat s velkou řadou nových a nadějných spisovatelů, malířů nebo dokonce řezbářů, jež jste doposud vídali jen jako své oblíbené zpěváky ve světle reflektorů na pódiích. Rozhodně by vás tedy neměl překvapit pod vánočním stromečkem váš portrét od Jendy Kaliny ze Sta zvířat nebo dřevěná socha od Matěje Homoly z Wohnoutu.


Když Miloš Zeman, stále ještě prezident naší republiky, prohlásil, že se umělcům stejně nejlépe tvoří, když jsou hladoví, tak po něm Dan Hůlka hodil státní vyznamenání. Michal David, další jeho příznivec, naopak poslechl a vydal novou desku. Pravdou je, že nových alb se vyrojilo jako hub po dešti a koronavirová pauza dala čas a prostor tvořit všem, kteří na to díky koncertům neměli tolik času.

Konečně tak máme i pro náš časopis materiál, jenž zanechá koronu koronou a nechá si naše čtenáře myslet, že už je vše v pořádku. Rubriku Recenze tak máme plnou kvalitních nových desek, které stojí za to si nejen poslechnout, ale i koupit, třeba jako vánoční dárek. Věřte tomu, že každý interpret to v tuto chvíli ocení dvojnásob. Skvělým vánočním dárkem by pochopitelně bylo i předplatné Rock&Popu, ale to vy jistě víte. Sluší se vám tedy popřát krásné vánoční svátky a těším se s vámi na shledání v roce 2021. Doufejme, že ve všech ohledech lepším.

Pozn. redakce:
Rádi bychom uvedli na pravou míru, že v článku s názvem „Dáša Ubrová: Život je jen náhoda?“ v rubrice Jazz & Blues byly zveřejněny i fotografie Ivany Nyitrayové a Miloše Hlaváčka. Autorům se omlouváme.

 

Sponzorováno
banner 1000x250 V3.jpg

Související články

MILOŠ DOLEŽAL Jr. Lidé můžou zářit prakticky kdykoli, když jsou šťastní v tom, co dělají

Rodák z Vysočiny, který se po vzoru svého otce rozhodl zasvětit život hudbě. Absolvent hry na kontrabas v Kroměříži, ale i dvou semestrů baskytary na prestižní americké hudební škole. Učitel několika oborů na dvou základních uměleckých školách v Jihočeském kraji, jenž dokáže vidět a rozvinout ve svých žácích skrytý potenciál. Talentovaný baskytarista s vybroušeným stylem hry, který si zakládá na morálce, disciplíně…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

MATĚJ HOMOLA Když nemám zrovna nápad na originální sochu, jdu a vyřezávám zvířata, to je pro mě škola

Když se řekne Wohnout, vybaví se hudebním fandům pravděpodobně tvář jejího nejvýraznějšího člena, zpěváka a kytaristy Matěje Homoly. Stejně jako jeho mladší bratr Honza se i Matěj zhlédl ve výtvarné tvorbě. V době lockdownu objevil souhrou okolností řezbářství a od té doby podle vlastních slov prakticky nepustil motorovou pilu z ruky. Na kontě má na tři stovky soch zvířat, postav…

rockandpop

Aktuální vydání pro registrované ZDARMA – REGISTRACE ZDE

Mám registraci / členství – PŘIHLÁSIT
Výhody členství – Informace ZDE

rockandpop Aktuální vydání pro registrované ZDARMA REGISTRACE
Mám registraci/členství - PŘIHLÁSIT Výhody členství INFO. ZDE