SCORPIONS: V Praze i s domácí předkapelou
V osmdesátých letech měla pražská heavymetalová kapela Vitacit s Ladislavem Křížkem za mikrofonem v koncertním repertoáru skladby Pět aut a Kam jen jdou. Ovšem fanoušci znalí tvrdé, a ještě tvrdší hudby, dobře věděli, že jsou to covery s foneticky poskládaným českým textem originálů písní Blackout a Coming Home německých Scorpions. A právě tahle kapela, která si za dobu své existence vytvořila u nás, možná i díky těm předělávkám, silné fanouškovské zázemí, se představí 26. května v pražské O2 Areně na koncertě (pořádá ho agentura Live Nation) v rámci turné, které jede k nové desce Rock Believer.
Text: JAN ŠÍDA Foto: MARC THEIS
Album Rock Believer vydala kapela 25. února a je jejím klasickým albem, kde muzika balancuje na pomezí hard rocku a klasického melodického heavy metalu. K názvu desky kytarista Schenker v jednom rozhovoru podotkl: „Hrajeme nějakých padesát let, takže jestli někdo může říct, že věří v rock, jsme to my. A samozřejmě, naši fanoušci!“ K nejsilnějším skladbám novinky patří kromě titulní písně také Peacemaker a Gas In The Tank. Všechny hraje kapela na turné naživo.
Turné k albu Rock Believer World Tour zahájili Scorpions v americkém Las Vegas a v květnu se kapela přesunula do Evropy a zahraje si tedy i u nás. A dokonce s tuzemskou předkapelou. Ale aby to bylo zajímavé, vyhlásilo Radio Beat posluchačskou soutěž, v níž se po hlasování do finále dostalo pět finalistů. Jsou to kapely Bulvaar, Frozen Poppyhead, Motorband, The Agony a Votchi. Z těch pak vybere management kapely jednoho vítěze, který se s ní představí v O2 Areně.
Aktuální personální složení kapely je: Klaus Meine (zpěv), Matthias Jabs (kytara), Rudolf Schenker (kytara), Mikkey Dee (bicí) a Pawel Maciwoda (basová kytara). Jde tedy o internacionální skupinu. Německé složení narušil v roce 2004 polský baskytarista Maciwoda, který nahradil Ralpha Rickermanna a bicích se roku 2016 ujal švédský dělmistr Mikkey Dee, jenž seděl drahnou dobu za soupravou tria Motȍrhead Lemmyho Kilmistera (od roku 1991 do roku 2015, kdy principál kapely zemřel a skupina skončila).
Scorpions vznikli roku 1965 v Hannoveru, v tehdejším západním Německu. Jediný, kdo z tehdejší sestavy zůstal dodnes, je kytarista a otec zakladatel Rudolf Schenker. Proto je skutečnou rockovou legendou a jeho kytaru najdete i v newyorském Hard Rock Café na Times Square, hned vedle artefaktů, které mu věnovali třeba Slash nebo Morrissey. Kromě něj patří k neodmyslitelným členům formace ještě zpěvák Klaus Meine. Ten přišel jen o chvíli později, a odstínem svého hlasu dává Scorpions jasně poznatelný punc.
V naší domovině, jak už bylo výše řečeno, mají status velmi oblíbené kapely. Hráli tu mnohokrát. Kromě několika návštěv Prahy i v Ostravě (1993, 2007, 2011), Brně (2004), Karlových Varech (2007), Pardubicích (2015), festivalu Benátská noc (2007), ale také na předvolební kampani ČSSD v roce 2007 v Ostravě. To, proto, že kapela léta podporovala německou sociální demokracii, takže si zřejmě myslela, že i ta naše stojí za podporu.
Není čas idealizovat si Rusko
Scorpions nikdy nestáli stranou politiky. Nelze je však chápat jako klasickou skupinu s vyhraněnými politickými názory typu Dead Kennedys nebo Crass, spíš je zajímá dění v okolním světě. Už v roce 1989 byli přijati u prezidenta tehdejšího SSSR Michaila Gorbačova a hráli tam na Moskevském Hudebním Mírovém Festivalu (mimo jiné spolu s Bon Jovi nebo Ozzym Osbournem). Ovšem největší ohlas v té době jim přinesla píseň Wind of Change, kterou složil Meine právě v Moskvě. Doprovázela totiž bourání nenáviděné Berlínské zdi.
K politickým událostem se Scorpions nepřestali vyjadřovat ani v současnosti. Proto skupina pozměnila text výše uvedené skladby (je tam: Poslouchej mé srdce, říká Ukrajina, čeká na vítr změny) a aktuální verzi věnovala bojujícím občanům této země. Kytarista Matthias Jabs měl navíc kytaru v modro žlutých barvách. Frontman Meine k tomu navíc dodal, že není čas idealizovat si Rusko. Scorpions zkrátka nejsou jen obyčejná rocková kapela, o čemž se na konci května budeme moci přesvědčit.